Bakan Ersoy; “Hedeflerimize Söylemde Değil, Eylemde Ulaşacağız”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu Tanıtım Toplantısı’nda gelecek hedeflerimizi masaya yatırdık.

7 Ocak 20:12

TOURISM EXCLUSIVE

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından hazırlanan ve Türkiye ekonomisinde önemli rol oynayan turizm sektörünün dönüşüm senaryolarını ele alan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu” TÜSİAD işbirliğiyle, 6 Ocak 2020 tarihinde, Conrad İstanbul Bosphorus’da kamuoyu ile paylaşıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu Tanıtım Toplantısı’nda gelecek hedeflerimizi masaya yatırdık. Dünya ortalamasının çok üzerinde, sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyümeyi tüm sektör paydaşlarımızla birlikte sağlayacağız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile değişimi önce devlette başlattık. 2020 itibariyle Türkiye etkin, yaygın ve sürdürülebilir bir turizm tanıtımına kavuşacak. Hedeflerimize söylemde değil eylemde ulaşacağız” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Sevgili turizmci dostlarım, değerli TÜSİAD üyeleri, kıymetli basın mensupları yeni yılın, 2020’nin ilk turizm toplantısını sizlerle birlikte yapmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirerek hepinizi saygıyla selamlıyorum. 2019 yılında 51 milyon turist, 34 milyar dolara yakın turizm geliri ve kişi başı gecelik 71 dolarlık geliri yakalayacağız. Kesin rakamlar ay sonu açıklanacak ama bu rakamlara ulaşacağımızı öngörüyoruz. 2020’de bu rakamları daha da yukarı çekerek 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla gelir ve kişi başı gecelikte de 78 dolar geliri elde etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılında ise, 75 milyon turist, 65 milyar dolar toplam geliri ve kişi başı gecelikte de 91 dolar geliri hedeflemeyi planladık. Bu hedefler için Türk turizmciler olarak dünya ortalamasının çok üzerinde sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme sağlamamız gerekiyor. Bu büyümeyi sağlayabilmek için 2018 yılı sonunda turizmde bir politika değişikliğine gittik. Turizm değişim stratejilerine bununla beraber hazırlandı” diyerek sözlerine başladı.

RAPORDA DEĞİŞİMİN TEMEL EKSENLERİ OLARAK; FİZİKSEL DÖNÜŞÜM, 3.YAŞ TURİZMİ, TURİZM REZİDANSLARI VE TANITIM ATAĞI ÖN PLANA ÇIKARILMIŞ

Bugünki toplantının ve raporun sunumunu çok anlamlı buldum. Raporda değişimin temel eksenleri olarak; fiziksel dönüşüm, 3.yaş turizmi, turizm rezidansları ve tanıtım atağı ön plana çıkarılmış. Bunlar yapılması ve uygulanması gereken programlar. Biz Bakanlık bunlara paralel olarak açıkçası önceliğin zihniyet ve vizyon değişikliği olması gerektiğini düşünüyoruz. Zihniyet değişimi derken değişimin öncelikli olarak devlet ile başlaması gerekiyordu ve öyle de oldu. Zihniyet değişikliği devlet ile başladı.

TURİZM SEKTÖRÜ STRATEJİK SEKTÖR İLAN EDİLDİ

Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanımız turizm sektörünü stratejik sektör olarak ilan etti. Bugüne kadar turizm hiç bir zaman stratejik sektör olarak ilan edilmemişti. Turizm sektörü stratejik sektör olarak ilan edildi ve Bakanlığa sektörden bir kişi atandı. Kabinedeki diğer Bakanlıklarda da turizm öncelikli ve hassas konu olarak kabul edildi. Turizm o kadar geniş bir olgu ve yapı ki sadece Turizm Bakanlığı ile ilişkilendirilemez. Bugün hepiniz yatırımcısınız, Çevre Bakanlığı ile, Tarım ve Orman Bakanlığı ile, Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile, Dışişleri Bakanlığı ve daha saymadığım birçok Bakanlıkla ilişkili işleriniz var. O yüzden devlet olarak stratejik sektör ilan edilmesi çok çok önemliydi ve değişimin başlangıcı bu olmalıydı ve değişim devletle bu bakış açısıyla bu yeni zihniyet ve vizyonla başladı.

BAKANLIK OLARAK BUNDAN SONRAKİ ÖNCELİĞİMİZ TURİZM GELİRLERİNİN TABANA YAYILMASI OLMASIDIR

Eğer stratejik sektör olacak isek, esnafı, taksicisi ve sektör olarak tüm paydaşların ve azami sayıda vatandaşımızın turizmden pay almasını sağlamamız lazım. Eğer turizmi tabana yayamazsak yani biri yer biri bakar ise, tüm turizm politikaları etkili ve sürdürülebilir olamaz. Bizim en çok üzerinde durduğumuz konu bu. Birkaç örnek vermek istiyorum. Hanutçuluk yapan acentacılarımız, rehberlerimiz ve dükkâncılarımız var. Taksici otelin kapısına yanaştırmak yerine komisyon geliri için rent a car bulunduran otelcilerimiz de var. Mevcut otelin yatak kapasitesini arttırmayı, kişi gecelik geliri arttırmak yerine total ciroyu arttırmayı başarı gören yatırımcı arkadaşlarımız da var. 12 aylık personel istihdamını hedeflemek yerine sezon geldiğinde komşunun personelini %5 fazla vererek transfer ederim, çalarım diyen otelci arkadaşlarımız da var. Daha size bunun gibi onlarca sayabileceğim birçok olumsuz örneğimiz var. İşte bu açıdan zihniyet ve dönüşüm değişikliği kalıcı bir sonuç istiyorsak çok çok önemli.

BİR DİĞER ZİHNİYET VE VİZYON DEĞİŞİKLİĞİMİZDE TURİZMİ 81 İLE YAYMAK VE YENİ CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURMAK OLMALI

İstanbul ve Antalya ağırlıklı olarak birazda Ege’yi kapsayan bir turizm yapımız var. Şimdi bunun İstanbul ve Antalya olarak sürdürülebilir olması mümkün değil. Biz turizmi başta Ege olmak üzere, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine de hızlı ve planlı bir şekilde yaymamız gerekiyor. Basit birkaç örnek vereceğim. Mesela turizmin “repeat guest” dediğimiz aslında iyi gibi gözüken başka sorunlarında var. Rus turistleri ele alacak olursak 20, 30, 40 kere Antalya’ya gelmiş olan turistlerimiz var. Antalya’yı ezberlemişler. Biz onlara Ege’yi yoğun bir şekilde tanıtıp,Antalya ile benzer özellikleri olan Ege kıyılarımızla tanıştırıp, onlara oraya kaydırmayı hedeflemeliyiz. Aksi takdirde Türkiye dışındaki farklı bir destinasyona kaçıracağız. Bu hiç istemeyeceğimiz bir konudur. Bunun gibi bir çok repeat guest dediğimiz sorunumuz var. Yeni turizm türleri; Gastronomi, Kültür, Doğa, Macera, Spor, Etkinlik olsun daha üzerine eklenebilecek birçok turizm türkeri var. Bunlar Anadolu’daki birçok şehrimizin her birinin farklı farklı özelliklerinden, bunlardan pay alma özellikleri var. Bu potansiyellerin doğru bir şekilde yerel yönetimleri ile birlikte çalışılarak, tespitinin yapılıp, bunlarla ilgili yoğun tanıtım yapılıp, bu farkındalıklarla ön plana çıkması sadece Türkiye’de değil, dünya turizminde ön plana çıkmasını sağlamamız lazım. Bunlarda bize klasikleşmiş turist profilinden farklı turist profilini Türkiye’ye getirmemizi sağlayacak en etkin unsurlar, bunlara da yatırım yapmamız gerekiyor.

YENİ ÖRNEK TURİZM MERKEZLERİ YARATMAMIZ GEREKİYOR

Biz Bakanlık olarak 2 büyük proje üzerinde çalışıyoruz. Bir tanesi İzmir Çeşme’de diğeri de Aydın Didim Bölgesi’nde. Bu projeler Mega Turizm Projeleri. Bunlar doğaya saygılı, geri dönüşüme duyarlı, emsali yoğunluğu düşük yatay mimari uygulanmış olan projeler. 12 aylık turizmin gerektirdiği alt yapı ve evrim çeşitliliğine sahip sadece otel konaklaması değil, turizm rezidansı, 3.yaş grubu ve sağlık turizmine uygun konaklamaları da içeren kaliteli insan kaynağının gereği olan yıl boyu istihdam ve personel konforu sağlayan üniteleri içinde barındıran, küçük esnafa da çalışma ortamı ve fırsatları yaratan merkezler olarak hayatımıza geçirmeyi planlıyoruz. Bunlarla ilgili lansmanları da önümüzdeki yıl itibariyle sizlerle yapıp, paylaşacağız. Öncelikli olarak bu projeler olgunlaştıkça Bölge STK’ları ve Belediyeleri ile paylaşacağız. Daha sonra da özel sektör ile önümüzdeki yıl itibariyle bu projeleri paylaşmaya başlayacağız. En önemli zihniyet değişimini sadece devletten değil, devletle beraber zihniyetinin gelişmesinde bulduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Bununla ilgili en önemli örnekte tanıtımda.

TGA DÜNYADA YÜZ YIL ÖNCE BAŞLAMIŞ AMA BİZDE DE 20 YILDIR KONUŞULUYOR

Turizm geliri yüksek olan ülkelerde yüz yıl önce keşfedilmiş ve uygulanmaya başlanmış olan Turizm Geliştirme Ajansı’nı 2019 yılı itibariyle yasalaştırıp, hayata geçirdik. Turizm Geliştirme Ajansı ile birlikte sürdürülebilir, yoğun, etkin ve yaygın tanıtımı çağın yenilikçi iletişim ve teknoloji ile birlikte Türkiye olarak yapma şansını uzun bir aradan sonra bulduk.

2020 YILINDA TURİZM TANITIM BÜTÇESİ 180 MİLYON DOLARA ÇIKACAK

2018 yılında Türkiye olarak turizm tanıtım bütçemiz 18 milyon dolardı. 2019 yılında 72 milyon dolara revizelerle birlikte 75 milyon dolara taşıdık. Devletle beraber politikasıyla bu yıl itibariyle hayata girecek olan ve sektörden alınan katılım paylarıyla birlikte bu bütçeyi 2020 yılında 180 milyon dolara çıkarıyoruz.

TANITIM BÜTÇESİ 2023’TE 220 MİLYON DOLAR OLACAK

Önümüzdeki yıl 200 milyon dolara, sonraki yıl 210 milyon dolara, 2023 yılında da 220 milyon dolara tanıtım rakamlarını çıkaracağız. Tanıtım özellikle çok çok önemli.

TÜRKİYE’NİN ARZ GÜVENLİĞİ SIKINTISI VAR

Bununla ilgili de sektör olarak yapabileceğimiz, ülke olarak yapabileceğimiz tek bir konu var: Markalaşmak. Markalaşmakta tanıtımla oluyor. Eğer siz markalaşırsanız, markalaşmayı başarırsanız münferit rezervasyonların sayısını arttırmaya başlıyorsunuz. Marmara Bölgesi’ndeki paket tur oranı %30 seviyelerinde, Ege Bölgesi’nde %65 seviyelerinde, Akdeniz Bölgesi’nde %85 seviyelerinde. Bizim 2023 yılına kadar münferit rezervasyon oranlarını arttırarak paket tur oranlarının pasta payını aşağıya çekmemiz gerekiyor. Bu da markalaşma, markalaşma da çok yoğun, sürdürülebilir, istikrarlı ve kalıcı bir tanıtımla olur.

TGA’DA SADECE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI OLACAK

Bu tanıtımın devlet eliyle değil devletle beraber, kamu personeli ile değil işinde uzmanlaşmış profesyoneller tarafından özel sektör temsilcileri tarafından yapılması gerekiyor. O yüzden Turizm Geliştirme Ajansı yasasında bir değişikliğe gidildi, ilave bir madde kondu. Kamu personelleri Turizm Geliştirme Ajansı’nda çalışamıyor, çalışanların tamamen özel sektörden olması gerekiyor. Burada önemli olan zihniyet değişikliği. En büyük özelliğimiz yenilikçi bir konu gündeme geldiği zaman niçin yapılamazı tartışıyoruz. Bizim zihniyet değişikliğine gidip, artık nasıl yaparızı tartışmamız lazım. TGA dünyada yüz yıl önce başlamış ama bizde de 20 yıldır konuşuluyor. Bir konu 20 yıl konuşulmaz, artık biz veya Bakanlık olarak gündeme getirdiğimiz zaman binde 7,5 turizme getireceği yükler hatta turizmin gelişmesindeki binde 7,5 ile ekonomik sıkıntıya düşeceği bile gündeme getirildi.

BUNDAN SONRA TÜRKİYE’NİN KONUŞMA VAKTİ DEĞİL, KONUŞARAK HIZLI BİR ŞEKİLDE EYLEME GEÇME VAKTİ

Gecelik gelirleri 62 dolardan, 91 dolara getirmeyi hedefleyen bir Türkiye’den bahsediyoruz. Biz artık gelire odaklanmamız gerekiyor.Bakanlık olarak son 3 ayda Ekim, Kasım, Aralık 2019 tanıtım faaliyetlerini özetleyen Türkiye Turizm Tanıtma filmi izlendi.

TGA FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Ajansın yk oluşturuldu. Bizde faaliyetlerimize devam edeceğiz. 100’ün üzerinde çalışanı olacak. Bundan sonraki faaliyetleri TGA ve Bakanlık olarak birlikte yürüteceğiz. 29 Aralık’ta yapılan seçimlerle ajansın yeni yönetim kurulu oluşturuldu. Önümüzdeki hafta bir toplantı ile bilgilendirme yapılacak ve hızlı bir şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz. 100’ün üzerinde profesyonel çalışanı olacak. Son 3 aylık gördüğünüz televizyon reklamları yıl içinde 10 ülkeden 18 ülkeye çıkarılacak. Dergi ve magazin çalışmaları yapıldığı 6 ülke sayısı 20 ülkeye çıkacak. 30’un üzerinde dijital tanıtım yaptığımız etkin dijital tanıtım yaptığımız ülke sayısı şimdilik 53 ülkeye çıkarılacak. Etkin, yaygın ve sürdürülebilir bir turizm tanıtımına Türkiye 2020 itibariyle tamamen kavuşmuş olacak. Ekim ayından itibaren dünya genelinde turizm konusunda en etkin ve yoğun tanıtımı Türkiye yapıyor. Bunu da arttırarak devam etmek istiyoruz.

TURİZM GELİŞTİRME AJANSI’NIN SİTESİ HİZMETE GİRDİ

Turizm Geliştirme Ajansı’nın bir sitesi var, bu siteyi hizmete aldık. Bu site nihai kullanıcılar için değil, profesyoneller için yapılmış bir site. Özellikle STK’lar ve turizmciler için. TGA’nın yaptığı tanıtım faaliyetlerini ve etkinliklerini her ay düzenli olarak bu sitede yayınlayacağız. TGA’nın meler yaptığını bu siteden takip edebilirsiniz. Zaman içinde sizlerden gelen istekler doğrultusunda bu siteyi ve gösterimlerini de geliştirebiliriz.Önemli olan sektörle birlikte, devlet elele dünyaya örnek bir turizm ajansını oluşturup, Türkiye’nin tanıtımını arttırarak Sektörde söylemde değil, eylemde istediğimiz noktalara Türkiye’yi getirmek...