Corendon’dan Eğlenceli Bir Sponsorluk Daha!

Corendon sponsorluğundaki İTÜ Honeybees Quidditch Takımı, Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Quidditch Kupası’nda en iyiler arasında mücadele etti

11 Nisan 15:08

TOURİSM EXCLUSİVE

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük turizm gruplarından Corendon, farklı sporlara olan desteğini tüm hızıyla sürdürüyor. Corendon, son olarak Harry Potter serisi ile hayatımıza giren ve gençlerin arasında hızla yaygınlaşan Quidditch (kuidiç diye okunur) sporunu Türkiye’de oynayan az sayıdaki takımdan birisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Honeybees Takımı’na sponsor oldu. 

Süpürgelerle oynanarak sahada ilginç görüntüler sergilenmesine sebep olan sporun Türkiye’deki takımlarından İTÜ Honeybees Takımı, Corendon sponsorluğunda Avrupa Quidditch Kupası’nda yarıştı. Brüksel’de gerçekleşen organizasyona 15 farklı ülkeden en iyi 32 takım katıldı. Rekabetin oldukça yüksek olduğu turnuvada takımlar fair-play’i elden bırakmadı. Gösterdiği sempatik tavırlar ile ilgi odağı olan İTÜ Honeybees Quidditch takımı, turnuvayı 20. olarak tamamladı.  

Corendon farklı spor dallarına desteği bırakmıyor!

Corendon, kurulduğu günden beri eğitim, çevre ve havacılık alanlarında sürdürdüğü sosyal sorumluluk çalışmalarının yanı sıra her zaman farklı spor dallarına da destek oldu.  Futbol, voleybol, basketbol dışında alternatif sporlara değer ve destek veren turizm grubu, Türkiye, Hollanda ve Belçika’da çeşitli buz pateni, beyzbol, koşu ve bisiklet takımlarına sponsor oldu. Geçtiğimiz yıllarda yine İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Ultimate Frizbi sporunu oynayan “Frizbi Teknik” isimli takımını destekledi.  

Quidditch Nedir?

Quidditch, J.K Rowling’in yazdığı Harry Potter kitaplarında büyücüler tarafından havada uçan süpürgeler ile oynanan bir oyun olarak hayatımıza girdi. İlk kez 2005 yılında Vermont'da Harry Potter'dan esinlenen bir grup öğrencinin kendi aralarında eğlenmek için oynamaya başladıkları Quidditch, bugün dünya çapında 700'den fazla takımla oynanan ve özellikle üniversite öğrencileri arasında gittikçe popülerleşen bir spor.

Büyücüler ve cadıların oynadığı bu sert sporun belki de en dikkat çekici özelliği, sahada farklı yaş ve cinsiyet grubundan oyuncuların aynı anda bulunabilmesi. Harry Potter kitaplarında takımların cinsiyetlerine göre ayrılmadığı bu spor, gerçek hayatta da aynı şekilde oynanıyor. Bu sayede de sahada eşit bir şekilde mücadele eden bireyler, cinsiyet farkına bakmaksızın birbirlerine saygı duymayı ve değer vermeyi öğreniyor.

Nasıl Oynanır?

Quidditch kurallarına göre her takımda 7 kişi bulunuyor: 3 Kovalayıcı, 2 Vurucu, 1 Tutucu ve 1 Arayıcı. Quaffle olarak adlandırılan top yerine havası hafifçe indirilmiş voleybol topu kullanılıyor. Oyuncular saha içerisinde sürekli olarak bacakları arasına sıkıştırdıkları süpürgeyi tutmak zorundalar. Puan kazanmak için Quaffle’ın yani topun geçmesi gereken çemberler, yerden 1 ila 2 metre yükseklikte bulunuyor. İçerisinden geçen her Quaffle, 10 puan olarak kabul ediliyor. Şortuna tenis topu iliştirilmiş olan ve kitaptaki Snitch’i temsil eden oyuncuyu yakalayan takım ise 30 puanı kazanarak oyunu da bitirmiş oluyor. Beklenmedik bir ilgi gören sporun sadece 2 takımla da olsa 2007’de ilk dünya kupası düzenledi ve 2010’da resmi olarak da tanınan Uluslararası Quidditch Birliği (IQA) kuruldu. 2010’da New York'ta düzenlenen Qudditch Dünya Kupası’na dünyanın dört bir tarafından 96 takım katıldı.