Geleceğin Havalimanının Açılışı Gün Sayıyor

Finavia, 1 Aralık'ta Helsinki Havalimanı'nın muhteşem girişini ve güncellenmiş trafik düzenlemelerini tam 100 gün içinde yolculara açacak

24 Ağustos 10:42

TOURISM EXCLUSIVE

“Helsinki Havaalanı'nda Finavia tarihinin en büyük gelişim projesi 1 Aralık 'ta önemli bir kilometre taşına ulaşacak. Finavia'nın Teknik Direktörü Henri Hansson, “havalimanının yeni girişi ve güzel ahşap tavanı, yeni taksi durakları ve otogarı, yeni bir park salonu, yeni multimodal seyahat merkezi ve muhteşem gelen yolcu salonunun yolculara açılacağını” söyledi.

Yolcular, geleceğin ikonik ve mimari açıdan etkileyici havalimanını sabırsızlıkla bekliyorlar.

FİN DOĞASI MİMARİ İÇİN BİR İLHAM KAYNAĞI

Hansson, “Girişin muhteşem tavanından havalimanının etrafındaki küçük detaylara kadar Fin doğası ve işçiliği var. Milyar avroluk kalkınma programının yol gösterici ilkesi Finliliktir. Geliştirme programının yerli içeriği %90'dır” diyor.

Eşsiz ahşap tavan, Helsinki Havalimanı'nın cephesini tamamen yeniliyor. Tavanın dalgalı formunun ilhamlarından biri de Tapio Wirkkala'nın uçak kontrplaktan yapılmış Ultima Thule Heykeliydi.

Gelen yolcuları karşılayan doğa temalı bir taş aranjman olan Luoto, Fin havası da taşıyor. Taş düzenlemesi Fin doğasını ve ruhunu yoğun bir terminalin kalbine getiriyor.

BİR ULAŞIM MERKEZİ OLARAK MULTİMODAL SEYAHAT MERKEZİ

Helsinki Havalimanı'nda tamamlanacak olan şehir içi seyahat merkezi, hava trafiğinin bağlanacağı farklı ulaşım modlarının merkezi konumunda.

Hansson, “Finavia'nın hedefi, dünyanın geri kalanıyla sürekli olarak daha iyi bağlantılar geliştirmektir. Hansson, havalimanında tüm ulaşım türlerinin sorunsuz bir şekilde birbirine bağlanması ve yolcuların hem yerel hem de uzun mesafe otobüs, tren, taksi veya özel otomobil kullanarak yolculuklarına devam etmek için yeni seyahat merkezini kullanabilmeleri önemlidir” diyor.

Aynı zamanda, yeni otopark P1/P2 açıldığında yeni park düzenlemeleri de yapılacak. Bu, terminalin hemen yakınında havalimanında 1.800 yeni park yeri ve elektrikli otomobiller için 200 yeni şarj istasyonu yaratacak.

TERMİNAL 2 UZANTISI ÜÇ AŞAMADA AÇILACAK

Terminal 2'nin açılışı 100 gün sonra, 1 Aralık 2021'de yeni trafik düzenlemeleri ve otoparklara ek olarak giriş, geliş salonu ve multimodal seyahat merkezi açılacak.

Mart-Haziran 2022'de yeni check-in noktaları ve yeni bir güvenlik kontrol alanı açılacak. Aynı zamanda Schengen kapı bölgesinin bir kısmı da tamamlanmış olacak.

2023 yazında, yeni bagaj teslim tesislerinin yanı sıra Schengen kapı bölgesindeki hizmetlerin güncellenmesi de tamamlanacak.

Yatırım programının amacı, Helsinki Havalimanı'nın Avrupa ve Asya arasındaki hava trafiği için bir merkez olarak konumunu güçlendirmektir. Helsinki Havalimanı, Avrupa'nın en önemli havalimanlarından biri haline geldiğinden, geniş gövde uçak trafiğinin geliştirilmesi ve bunun koşulları, Finavia'nın yatırım programında belirtilen ana hedeflerden biridir.

ÖZETLE FİNAVİA'NIN YATIRIM PROGRAMI

· Terminal zemin alanı, Helsinki'deki Linnanmäki eğlence parkının büyüklüğüne tekabül eden %45 (103.000 m2 ) arttı. 2020'lerin başında terminalin toplam alanı 250.000 m2‘den fazla, Finlandiya Parlamento Binalarının yaklaşık on katı büyüklüğünde olacak.

· Uçaklar için daha fazla köprü kapısı: Geniş gövdeli uçaklar için 8 kapı (%100 artış), dar gövdeli uçaklar için 4 kapı (%15 artış)

· Bagaj taşıma kapasitesi %50 arttı

· Pasaport kontrol kapasitesi %50 arttı

· Yenilenen apron alanı (uçak park alanları ve taksi yolları) 450.000 m2 olup, yaklaşık 90 futbol sahası alanına tekabül etmektedir.

· P5 otoparkının genişletilmesi (3.000 park yeri) ve yeni bir park yeri (1.800 park yeri)

· Farklı ulaşım modlarını birbirine bağlayan yeni bir multimodal seyahat merkezi.

· Finavia'nın yatırımı: yaklaşık 1 milyar Euro

· Yatırım programının inşaat süresince istihdama etkisi 16.600 kişi-yıldır.

· Yatırım programının yerli içeriği %90'dır.