Güney Afrika: İki Okyanusu Birleştiren Kıta

Güney Afrika’dan Türkiye’ye 75 bin, Türkiye’den Güney Afrika’ya 15 bin turist 

6 Şubat 17:01

TOURISM EXCLUSIVE

TÜRSAB - Güney Afrika Turizm Otoritesi İşbirliğiyle Destinasyon Acentalara Tanıtıldı

Güney Afrika Turizm Otoritesi ve Güney Afrika Türkiye Büyükelçiliği temsilcilerinin katılımlarıyla, 5 Şubat tarihinde, TÜRSAB Genel Merkez’de bir tanıtım sunumu düzenlendi.

Güney Afrika’yı Türkiye’deki TÜRSAB Üyesi acentalara tanıtmak, destinasyon alternatiflerini aktarmak ve Güney Afrika’nın son halini anlatmak üzere bir destinasyon tanıtım toplantısı gerçekleşti.


Destinasyon tanıtım toplantısı sonrasında Güney Afrika Cumhuriyeti Turizm Otoritesi Yetkilileri; Ortadoğu, Türkiye, Güneydoğu Asya ve Hindistan Bölge Müdürü Neliswa Nkani, Ortadoğu ve Türkiye Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Sadiq Dindar, TÜRSAB YK Üyesi Nalan Yeşilyurt ve TÜRSAB YK Üyesi Osman Tolga Gencer basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Ortadoğu, Türkiye, Güneydoğu Asya ve Hindistan Bölge Müdürü Neliswa Nkani; “Türkiye’den Güney Afrika’ya 15 bin turist gidiyor, Afrika’dan Türkiye’ye 75 bin turist geliyor. Kasım sonuna kadar 15 bin Türk turist hedefliyoruz. Sayıyı korumak istiyoruz. Medya ile birlikte çalışarak 20 bin Türk turist getirebileceğimize inanıyoruz. Safari, Ümit Burnu, Capetown, renkli insanların olması Güney Afrika’ya gitmek için tercih sebeplerinden bir kaç tanesi. Bizde olmayan farklı hayvanları doğal yaşamında Afrika’da görebilirsiniz. Safari yapabilirsiniz. İki Okyanusu Birleştiren Kıta Güney Afrika’ya Vizesiz gidiyorsunuz. Sırt çantalı gezen turistler için çok uygun bir ülke olduğumuzu düşünüyorum. Mart ayı festivallerimiz var. 2019 yılında 75 bin Afrikalı turist Türkiye’yi ziyaret etti. 15 bin Türk Afrika’yı ziyarette bulunabildi” dedi.


GÜNEY AFRİKA UYGUN BİR DESTİNASYON

TL bizim paramızdan daha değerli. Buna rağmen biz ziyaret edebiliyorsak daha çok Türk ziyaretçi olması için konuşmalıyız. Fiyat fayda dengesi olarak Güney Afrika uygun bir destinasyon. Paket turların nasıl satıldığını değerlendirmek gerek.

 

ÜÇ PLANIMIZ VAR

1)TÜRSAB ile birlikte çalışarak Türk turisti Güney Afrika’ya çekebilmek için paket turlar

2)Finansal, duygusal, coğrafik açıdan artılarımıza dikkat çekebilmek için Turizm Ajansıyla çalışmak

3)Ülkemize adım attığınızda bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

THY İLE BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Turizm bizim için en önemli madde. Uçuş fiyatları için THY ile görüşeceğiz. THY ile bir toplantı yapmayı hedefliyoruz. TÜRSAB üyesi acentaların, tüketicilerin ve destinasyonun yararına olacak görüşmeler yapacağız. THY ile görüşeceğimiz konu Singapur, Emirates, Lutfansa Havayolları ile olduğu gibi bir işbirliği yapmak olacak. Hiç bir havayolunu birbirinden ayırmayacağız. İki taraf içinde kazan kazan mantığını gütmekten çekinmeyeceğiz. Ülkemize uçuş gerçekleştiren havayollarına sunduğumuz avantajları THY’na da sunarak işbirliği geliştirebiliriz.

OTELLERDE FİYAT DENGESİ OLUŞTURULMASI İÇİN GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ

Biz Güney Afrika marka ve değerlerini korumakla yükümlüyüz. Türkiye ile anlaşma yapılan otel sayısı oldukça az. Bakanlık ve turizm paydaşları ile ülkemize dönüp, görüşeceğiz. Fiyat dengesinin oluşturulmasını istiyoruz. 350$ bandında otel fiyatı olması bizim için de uygun değil. Afrika’ya min maliyetle 1300-1400€ fiyatlara gidip, 200-250$ civarında fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

TEKELLEŞMEDEN UZAKLAŞMAK İSTİYORUZ

İki ülke arasında anlaşmayı sağlayan şirketlerin tekelleşmesinden kaynaklanan sorunu çözmek için daha çok firma çekip, rekabet ortamı yaratarak tekelleşmeden uzaklaşmak istiyoruz.

SİZ İYİYSENİZ BİZ İYİYİZ

Türkiye’yi ve turistleri anlamak gerektiği için elimizden geleni yapacağız. Hindistan ve Rusya dil eğitimi için ülkemizi tercih ediyor. Bizde iyi insan olmak ve teşekkür etmek çok önemli. Siz iyiyseniz biz iyiyiz, siz varsanız biz varız.

Başta Afrikanca ve İngilizce olmak üzere 11 resmi dile sahip. Zulular, Xhosalar, Basotholar, Vendalar, Batsvanalar, Tsongalar, Svaziler ve Ndebeleler başta olmak üzere farklı etnik gruplar ülkeye büyük kültür zenginlikleri katıyor.  1.219.912 km²  yüzölçümü bulunan ülkenin nüfusu 53 milyondur.

Kişi başına düşen milli geliri ise, 6.000 dolardır.

Para birimi; Rand (ZAR). 1 Dolar=14 Rand.

Başkentleri; Pretoria (yürütme) Bloemfontein (yargı), Cape Town (yasama).

En büyük şehri ise, Johannesburg'tur. Güney Afrika, Türkiye'den 9,5 saat uçuş mesafesindedir.