Kazalar ve Hasarlar: Kasko Sigortasının Hayat Kurtaran Avantajları

Kazalar ve hasarlar ile ne kadar istenmese de bir gün kaçınılmaz olarak karşılaşılabilir.

30 Kasım 16:30

TOURISM EXCLUSIVE

Özellikle büyük şehirlerin yoğun trafiği kaza riskini artıran en önemli etkenlerin başında gelir. Hareket halinde olan bir taşıt aracına yön verirken aynı anda duran ve hareket eden çok sayıda farklı unsura göre tedbir almak ve kurallara uygun şekilde bunu sürdürmek bazı durumlarda sürücüyü zorlayabilir.

Böyle bir zorluğun getirdiği ve çoğu zaman istemsizce karışılan kazalar çok ciddi maliyetleri beraberinde getirir. Günümüzde araçların fiyatları ile yedek parça ve onarım maliyetleri düşünüldüğünde basit kazaların bile ne kadar büyük maliyetler çıkarabileceği rahatlıkla görülebilir. Bu sebeple aracına kasko sigortası yaptıranlar konuya trafiğe endişesiz çıkma avantajına sahip olacaktır.

Kasko fiyatı hesaplanırken ortaya çıkan rakam ilk bakışta yüksek görünse de olası kaza durumunda karşılaşılabilecek tutarlar çok daha yüksek olacaktır. Gerçekten de ödenen prime karşılık olarak elde edilen güvence kasko sigortasının hayat kurtaran bir rolü olduğu gerçeğini açık bir şekilde gösterir.

Kasko hesaplama işlemi sırasında sigorta şirketleri tarafından baz alınan bir liste vardır. Kasko değer listesi olarak bilinen bu listede tüm araçlar için güncel değerler yazılıdır. Hem sigortalı hem de sigorta şirketinin zarara uğramaması bakımından söz konusu liste büyük öneme sahiptir. Belirli aralıklarla güncellenen kasko değer listesi araç kasko fiyatı belirlenirken ödenecek prim tutarına doğrudan etki eder.

Kasko Sigortası Yaptıranların Büyük Avantajı

Araç kasko fiyatı belirlenip sigorta başlatıldıktan sonra sigortalı için çok büyük avantajların kapısı açılmış olur. Poliçede koşulları ve detayları açıkça yazılmakla birlikte çoğu kasko sigortasında hasar durumu söz konusu olduğunda onarımın orijinal yedek parçalar kullanılarak yetkili serviste yapılacağına dair hükümler bulunur. Böylece araç sahibinin herhangi bir hasar durumunda aracını ilk hali ile onarımdan alması mümkün olur.

Bu durum aracı kullanırken olduğu gibi satışı yapılacağında da büyük avantaj anlamına gelir. Markaya ait yetkili servisin uzman teknik ekipleri tarafından orijinal yedek parçalar kullanılarak yapılan onarım sonrasında araç güven içinde kullanılabilir. Orijinal halini koruyan bir aracın satışa sunulması halinde değerini koruması anlamına geleceğinden son derece önemlidir.

Satıcı aracını kendinden emin bir şekilde satışa çıkarırken alıcı da yetkili servis imzası taşıyan işlemler dolayısıyla gönül rahatlığı ile aracı almayı tercih eder. Ayrıca kasko poliçelerinin çoğunda değer koruma klozu eklenmiş durumdadır ve olası değer kayıpları bu şekilde telafi edilir. Bunların her birisi sigortalıyı koruma altına alan hayati öneme sahip büyük avantajlardır.

Orijinal parçalar kullanılmasını ve yetkili serviste onarım yapılmasını çok önemsemeyen ve bunun yerine daha düşük prim ödemenin avantajlı olacağını düşünenler de kendilerine uygun bir kasko poliçesini rahatlıkla bulabilir. Sigorta şirketinin anlaşmalı servislerinde eşdeğer yedek parçalar ile yapılacak onarım söz konusu olduğunda ödenecek prim tutarı önemli ölçüde azalır. Prim tutarının eksik olmasını birçok kişi çok daha avantajlı olarak kabul eder.

Kasko sigortası yaptırmakla elde edilen bir başka avantaj ise yol yardımı hizmetidir. Kaza, hasar veya arıza durumlarında şartları poliçede yazılı olan çerçevede yol yardımı hizmeti sigorta şirketi tarafından sigortalıya sunulur. Bu maksatla anlaşmalı çekici ile araç bulunduğu yerden alınır ve ilgili hasar onarım noktasına götürülür. Ayrıca aynı araç ile seyahat eden kişileri de kapsayacak şekilde yol ve konaklama masraflarının karşılanması da mümkün olabilmektedir.

Çekici hizmetinin yanı sıra kasko sigortasının bir başka önemli avantajı hasar durumunda kullanım dışı kalan aracın yerine ikame araç temin edilmesidir. Poliçede yazılı koşullar çerçevesinde aracın onarım süresi içinde kullanılmak üzere benzer nitelikte bir araç sigortalıya tahsis edilir.

Kasko sigortası ile sağlanan büyük avantajlar arasında hukuki koruma ve sağlık giderleri de bulunur. Kaza veya hasar durumlarında karşılaşılması muhtemel dava süreçlerinde poliçede belirlenmiş tutarda hukuki koruma desteği sigortalıya sağlanır. Aynı şekilde tedavi giderleri de poliçede yazılı olduğu şekliyle sigorta şirketi tarafından karşılanan önemli giderler arasındadır. Parasal büyüklük bakımından bunların her biri hayat kurtaracak ölçüde önemlidir.