viraviraco Açıkladı: Yat Turizmine Talep 2023’te Katlanarak Artacak

49 ülke ve bin 40 farklı lokasyonda hizmet veren Türkiye’nin lider tekne kiralama platformu viraviraco’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, 2023 yılına dair sektör beklentilerini ve öne çıkacak trendleri paylaştı

15 Aralık 20:14

TOURISM EXCLUSIVE

Yıldırım’a göre yat turizmine hem yurt içi hem de yurt dışından gelen talebin 2022 yılına oranla daha güçlü olması beklenirken; alternatif turizm olarak bilinen yat turizmi de artık ana akım turizm ürünlerinden birine dönüşüyor. viravira.co da bu süreçte global ölçekte lider oyuncu olma hedefine büyük yeniliklerle ilerliyor. Her geçen yıl talebi gitgide artan yat turizmi sektörü, 2022 yılında başarılı bir ivme yakaladı. Artan yabancı turist talebinin etkisiyle Türkiye mavi tur pazar büyüklüğü 0,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken; gece konaklamasız olarak hizmet veren teknelerin de hesaba katılmasıyla toplam pazar büyüklüğü 1,3 milyar dolara ulaştı. 2022 yılında yurt dışı talebin pandeminin etkilerinin silinmesiyle birlikte yeniden toparlandığını, yurt içi talebin ise kuvvetli görünümünü korumaya devam ettiğini söyleyen viravira.co Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, 2023 yılı için de yat turizmine yönelik bir değerlendirme yaptı. Buna göre yurt içi talebin güçlü olacağını söyleyen Yıldırım, “Önümüzdeki yıl yurt dışı talebin 2022 yılından daha da iyi olacağını düşünüyoruz. Pandemi sürecinin tüm etkilerinin silindiği, artık tamamıyla pandemi öncesine döndüğümüz bir yıl yaşanacağını öngörüyoruz.” dedi.


viraviraco’yu baştan yaratıyoruz

2022 yılının viravira.co açısından iyi bir yıl olduğunu ve toplam işlem hacminin bir önceki yıla göre 3 katından daha yüksek bir seviyeye ulaştığını belirten Yıldırım, 2023’te de bu başarılarını devam ettirmek istediklerini kaydetti. Buna göre amaçlarının deniz deneyimleri pazarında öncelikle Doğu Avrupa’da, sonrasında ise global ölçekte lider oyuncu olmak olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu hedefe ulaşmak için çok çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl viraviraco’yu baştan yaratıyoruz diyebiliriz. Öncelikle çok büyük bir yenilik yaparak misafirlerimize gerçek zamanlı fiyat ve müsaitlik bilgisi ile anlık rezervasyon yapabilme imkânı sunacağız. Buna ek olarak, viravira.co tekne kiralama pazaryerinden denizlerin üzerindeki tüm deneyimlerin listelendiği bir platforma dönüşüyor ve bunun ilk adımlarını yine 2023 yılı içerisinde atacağız.” diye konuştu. Bir diğer önemli konunun B2B satış kanalının açılması olduğunu belirten Yıldırım, 2023 yılı itibarıyla bunu diğer sektör paydaşlara sunacaklarını ve viraviraco’nun bir global dağıtım sistemine yani GDS’e dönüşeceğini kaydetti.


Turizmde fiziksel ve dijital deneyim birbirine yakınsayacak

Turizm sektöründe önümüzdeki yıl beklenen trendler hakkında da bilgi veren ve sektörün büyük bir dönüşümün arifesinde olduğunu söyleyen Yıldırım’a göre bu trendlerden ilki artırılmış ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerin hayatımıza girmeye başlaması olacak. Artık fiziksel deneyim ile dijital deneyim birbirine yakınsayacak ve bu durum online turizm şirketlerinin daha da güçlenmesine ve offline satış kanallarının daha da gerilemesine yol açacak. Bir diğer önemli değişim ise deneyimler alanında yaşanacak. Global bazlı seyahat şirketleri ile son dönemde deneyim odaklı olarak kurulan bazı online turizm şirketlerinin başı çektiği bu trendin hızlı bir şekilde tüm turizm ekosistemini değiştirdiğini söyleyen Yıldırım, artık çok daha esnek ve yaratıcı programların farklı tedarikçiler tarafından paketlendiğini ve bu şirketler üzerinden son kullanıcılarla buluşturulduğunu kaydetti. Bir diğer önemli trendin ise alternatif turizm olarak bilinen alanların artık ana akım turizm ürünlerine dönüşmesi olduğunu dile getiren Yıldırım, “Tekne, ev, villa ve karavan kiralama gibi alanların artık tabana yayıldığını ve daha erişilebilir ürünler haline geldiğini görüyoruz” dedi.