"1 Milyon Turisti Getiremezsek Bu Bizim Ayıbımızdır"

TÜRSAB 6. Bölgesel Yürütme Kurulları Başkanları toplantısı 1 Ekim 2016 Cumartesi günü Gaziantep'te Tuğcan Hotel'de yapıldı

4 Ekim 12:40

Gaziantep'te yapılan TÜRSAB 6. Bölgesel Yürütme Kurulları Başkanları toplantısında konuşan Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin Antep’in anası olmak büyük çok bir meziyet ana olmak için baba olma lazım bende babaları alkışlıyorum. Başaran ULUSOY ile bir araya geldiğimizde  hep söylerim başkanımızın isminde başarmak var başarmamak için hiçbir sebep yok. Bu verimli topraklar çok bereketlidir. Bu toprakları, buradaki ipeği biz işliyoruz  işliyoruz bizler üretkeniz Anadolu insanı üretkendir. Terörle mücadelenin en başarılı  panzeri bu salonda bir araya gelmektir. Terörle mücadele dünyanın meselesidir. Terörün amacı hayatı durdurmaktır.

Amerikan Büyükelçiliği'nin en son yayınladığı uyarı nedeniyle Gaziantep'te festival ve toplu nikah törenlerini iptal etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılan uyarıları "yersiz" olarak nitelendirdi. Amerikan ve İngiliz büyükelçiliklerinin yayınladıkları güvenlik uyarılarını eleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yayınlanan uyarıların teröristlerin ekmeğine yağ sürdüğünü iddia etti. Amerikan Büyükelçisi kendi ülkesinde patlama varken Türkiye’ye geliyor. Madem bizim ülkemiz güvenli değil ne işin var benim ülkemde. Yayınlanan uyarıların teröristlerin ekmeğine yağ sürdüğünü ifade eden Şahin, "Amerikan büyükelçisi kentimizle ilgili güvenlik uyarısında bulunduktan hemen sonra kendi ülkelerinde patlama oldu. Tedbirli olmak ayrı şey, fakat böyle yerli yersiz yapılan uyarıları doğru bulmuyorum ve yarattığı endişeyle terörizmin ekmeğine yağ sürdüğünü düşünüyorum" dedi. Antep’de daha çok iş yapıp fırsata dönüştürmeliyiz. İri olup diri olup bir olacağız. İnsan odaklı bakmak herkesin hakkını koruyup bakmak çok mu zor.

BURASI TÜRKİYE EKMEĞİNİ PAYLAŞIR AMA VATANINI BÖLÜŞMEZ
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya itibariyle belirli zorluklara göğüs germek zorunda olduğunu ifade eden Şahin, "İbni Haldun'un dediği gibi coğrafya kaderdir. Bu coğrafyada böl parçala politikası hala devam ediyor. Fakat unuttukları bir şey var; burası Suriye veya mısır değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. Bu ülkenin insanı ekmeğini bölüşür, ama vatanını bölüşmez" dedi. Dünya liderleri benim torunum benden daha iyi nasıl yaşar diye düşünseler ne yapmam gerek diyerek düşünüp masa etrafında otursalar 1 dk sonra anlaşırlar. Küresel vicdan sınıfta kalıyor. Ayrışmalığa gerek yok. Atalarımız birlikte yaşamayı başarmışlar biz neden başaramıyoruz. Bu dünyada herkese yer var.

"1 MİLYON TURİSTİ GETİREMEZSEK BU BİZİM AYIBIMIZDIR"
Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile birlikte 1 milyon turist hedefi koyduklarını açıklayan Şahin, "Eğer getiremezsek bu bizim ayıbımızdır" dedi. Başaran Ulusoy başkanımın dediği gibi 2017’de gidilmedik yer çalınmadık kapı kalmayacak. Ülkenin içinde bulunduğu orta gelir tuzağından kurtulabilmesi için turizmin kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.  Bizde Ticaret Odası ve Sanayi Odamızla Antep’in STK’ları ile Başaran Ulusoy’a destek olacağız. Kişi başı milli gelir 25 bin dolar  olan bir ülkede darbe gördünüz mü ? göremezsiniz. O yüzden turizm çok önemli o yüzden sanayi çok önemli orta sınıftan çıkmamız çok önemli. Evliya Çelebi'nin Gaziantep'i "Şehr-i ayıntab-ı cihan"  (dünyanın gözbebeği şehri) olarak tasvir ettiğini hatırlatan Şahin, "Aslında bizim bu kentteki işimiz çok kolay. Öyle bereketli bir coğrafyadayız ki,  toprak, güneş ve insan potansiyeli bize güç veriyor" dedi. Açık hava müzesi olan bu kent herkes için çok önemli. İnanç turizmi için çok önemli merkezdir.Karkamış'ta 1912 yılından buyana  kazıların devam ettiğini hatırlatan Şahin, geç Hitit döneminin tüm şaheserlerinin Gaziantep'te olduğunu, çalışmaları devam eden Arkeopark projesinin tamamlanmasıyla birlikte kentin turizm alanında daha da güçlü bir hale geleceğini ileri sürdü.

"GAZİANTEP ORTA DOĞU'DA ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAK"
Bölgedeki çatışmalar bittiğinde Gaziantep'in Orta Doğu'da önemli bir merkez haline dönüşeceğini iddia eden Şahin, "Sektörün ve turizmcilerimizin o günlere hazır olmamız lazım" dedi. Yerin altı ve üstündeki tarihi varlıkları nasıl tanıtırız bunların tanıtımı için çalışıyor. Suriye ile 900 kilometrelik güvenlik duvarını da yaptık. İnanç burada coğrafya burada. Fırat’ı kullanmazsak bu bizim ayıbımız. Bütün medeniyetler burada yaşamış. Suyun altında Roma var Hitit Selçuklular var su altı bu bölge çok önemli. Sabah uyandığınızda yapacak bir şey yok derseniz gerçekten yoktur. Ama  sabah yapacak işlerinizi planlarsanız işler bereketiyle gelir. Muhteşem bir inanç turizminin alt yapısı burada yatıyor. Çarşılar, Müzeler, Gaziantep adeta açık hava müzesidir. Müzeler kentiyiz. Belediye bu kadar çok müzeyi neden açtı diyebilirsiniz. Ama sermayemiz kuvvetli. Atatürk’ün nüfus kaydı Bey mahallesinde biz Selanik ile kardeş belediye olmak için çalışmalara başladık.

BİR PEYNİRİ İLE TURİST ÇEKEN ŞEHİRLER VAR BİZ GASTRONOMİNİN BAŞKENTİYİZ
Gaziantep'in gastronomi anlamında da önemli bir zenginliğe sahip olduğunu söyleyen Şahin, "Avrupa'da birkaç peyniri olan kentler kendini gastronomi şehri ilan ediyor. Bizim sadece yemek çeşidimiz 500 tane. Sırf bunu pazarlayabilmek bile kentimize önemli kazanımlar sağlayacaktır. Yerel lezzetlerimizin sayısı o kadar çok ki anlatmakla bitmiyor. Bizde ürün çok  biz yaptık biz başarıyoruz  bütün fuarlara katılıyoruz. Şimdi iş acentelere iş düşüyor turist getirmek de sizin işiniz.  Biz Gaziantep olarak hep yanınızdayız dedi.