2019 Yılının Hacı Adayları Kutsal Topraklara Uğurlandı

TÜRSAB ve Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde, tüm hacı adaylarını temsilen 2019 yılı hacı adayları kafileleri için uğurlama töreni düzenlendi

5 Temmuz 17:09

TOURISM EXCLUSIVE

İstanbul Valisi  Ali Yerlikaya, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın katıldığı törenle, hacı adayları kafileleri kutsal topraklara hac farizasını yerine getirmek için uğurlandı.80 bin hacı adayının hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara yolculuğu başladı. 2019 yılının Hacı Adaylarını uğurlamak üzere, TÜRSAB ve Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde tüm Hacı Adaylarını temsilen uğurlama töreni gerçekleştirildi.

Uğurlama merasimi, İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Giden Yolcu Terminali’nde Malatya Müftüsü Veysel Işıldar tarafından Kuran Tilaveti okunmasıyla başladı. Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz ve TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile hacı adaylarının yakınları katıldı. Yaklaşık 700 kişilik hacı kafilelerinin,İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın okuduğu dualarla kutsal topraklara yolculuğu başladı. Törende duygusal anlar yaşandı. Hacı adayları yakınları ve aileleri tarafından gözyaşlarıyla kutsal topraklara doğru yola çıktı.

“Her Müslümana farz olan hac vazifesini yerine getirecek Hacı Adaylarımızın feyiz ve coşkularına ortak olmak için buradayız” diye belirten TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya bu yolculuğun maneviyatı en yüksek olan yolculuk olduğunu da vurguladı. Hacı adaylarının hayırlısıyla gidip gelmeleri temennisinde bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak götürdükleri hacı adayları için gerekli hazırlıkların tamamlandığını vurguladı. Bağlıkaya, "İlk kafileyi bugün yolcu ediyoruz. 30 bin 200 hacı adayımız Seyahat Acentaları Birliği’nin organizasyonu ile gidiyor. Oradaki hizmetler için de çok geniş bir ekibimiz hazır bekliyor" dedi.  

Bu yıl ülkemizden 80.000 Hacı Adayı kutsal topraklara Hac farizasını yerine getirmek için gidiyor. 2019 Hac organizasyonu dahilinde 30.320 Hacı Adayı, TÜRSAB üyesi seyahat acentaları tarafından Suudi Arabistan’a seyahat ediyor. Hacı Adaylarına, 934 Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi haricinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve seyahat acentaları tarafından görevlendirilen 650 kişi eşlik ediyor.

Hacı Adaylarının yolculuklarının en rahat şekilde gerçekleşmesi için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği özel ekip kurdu. Bu ekip, organizasyonun en yoğun olacağı İstanbul Havalimanı’nda 7/24 Hacı Adaylarına hizmet verecek. İstanbul Havalimanı’nda ihram giyme yerleri, mescit ve abdest alma yerleri ve bu yerlere olan yönlendirmeler hazırlanmış bulunuyor.

 

Kutsal görevlerini ifa etme coşkusu ile dolu Hacı Adaylarının duygularına ortak olan TÜRSAB, bu anlamlı yolculukta Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordine olarak Suudi Arabistan ayağında da tüm çalışmalarını tamamladı. Bu bölgede de 7/24 görev yapacak olan TÜRSAB görevlileri Mekke Büro ve Sağlık Hizmetleri ile tüm Hacı Adaylarının hizmetinde olacak. Medine ve Cidde Havalimanı’nda karşılama ve uğurlama, Mekke’de toplu ulaşım, tercümanlık ve rehberlik Hacı Adaylarına sunulan hizmetler arasında.Ayrıca tüm Hacıların kurbanları, İslam Bankası organizasyonu ile toplu halde dini usullere uygun kesilerek, yoksullukla mücadele eden dünya ülkelerine gönderilecek.