2023'te Vize İçin Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Vize için seyahat sigortası, yurt dışına yapılacak seyahatlerde; kaza veya ani hastalık nedeniyle tıbbi tedavi, vefat etme nedeniyle menşe ülkeye iade gibi durumları kapsayan bir sigorta türüdür

18 Şubat 20:41

TOURISM EXCLUSIVE

2022’de vize başvurusu için seyahat sigortası işlemlerinin yaptırılması, başvuru sahibinin başına gelebilecek istenmedik olaylara karşı güvence olması amacıyla talep edilmektedir.

Vize için seyahat sigortası hakkında merak edilenleri Türkiye'den yapılan vize başvurularında 2022 yılında en fazla poliçe üreten şirket VZM grup danışmanlarından Damla Yolbaz Güler’e sorduk. 

En iyi fiyat teklifleri için: 0850 241 1868

 

2023'te Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

2023 yılı için ortalama seyahat sağlık sigortası fiyatları aşağıda tablolanmıştır.

Sigorta süresi 

Ücret

1 haftalık 

7- 12,3 Euro

1 aylık

20- 28,6 Euro

1 yıllık 

55,5 - 80 Euro

Vize için sağlık sigortası fiyatları; yaş, Covid geçmişi ve aşı geçmişine, ülke poliçe teminat tutarına ve vize türüne  göre değişmektedir.

Sigorta kapsamı, teminat bedeli ve covid kapsayıp kapsamadığı da seyahat sağlık sigortası ücretini etkileyen faktörler olmaktadır.

 

Vize Almak İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Vize almak için seyahat sigortası zorunluluğu, ülkelerin vize politikasına bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber, çoğu ülke için zorunlu olmaktadır.

Özellikle Schengen bölgesinde bulunan ülkeler, Schengen seyahat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır.

Poliçeler için zorunlu koştukları teminat miktarı vize türüne ve ülkeye göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin Polonya çalışma vizeleri için 92 gün ibaresi bulumayan kişinin Polonua’da bulunduğu tüm süreci kapsayacak sağlık sigortaları gerekli iken Almanya için turistik vize sağlık sigortaları sadece planlı gidiş dönüş tarihinin bir gün öncesi ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

Seyahat sigortası zorunluluğu bulunmayan ülkelere yapılacak seyahatlerde yaşanabilecek sağlık problemlerine ve beklenmedik durumlara önlem amaçlı olarak sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Olmayan Ülkeler Hangileridir?

Öğrenci ve çalışma vizeleri için genelde seyahat sigortası genelde tüm ülkeler için de zorunlu tutulmaktadır. 

Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin yanında orta doğu’ya yapılacak turistik seyahatler için sağlık sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Yurtdışı için sağlık sigortası, başlıca, Quick, Axa Sigorta, Allianz Sigorta, Güneş Sigırta ve Türkiye'de bulunan hemen hemen tüm diğer sigorta şirketlerinden yaptırılabilmektedir. 

Vize İçin Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsamalıdır?

Vize için seyahat sağlık sigortasının kapsaması gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Kaza veya ani hastalık nedeniyle tıbbi tedavi
  • Vefat etme nedeniyle menşe ülkeye iade
  • Bagaj kaybı, çalıntısı ya da hasar görmesi
  • Seyahat iptali veya değişikliği
  • Kaza sonucu ölüm, yaralanma veya sakatlanma durumu
  • Hava koşulları sebebiyle uçak biletinde değişiklik veya iptal
  • Hava yolu şirketi kaynaklı hatadan dolayı aktarma uçuşunun kaçırılması
  • Gasp
  • Reşit olmayan bireyin ülkesine iadesi

Seyahat sağlık sigortası süresi için bazı ülkelerin özel uygulamaları olmakla birlikte her ülke için ortak kural, seyahat süresinin tamamını kapsayacak şekilde olması gerektiğidir. Uygun kapsam ve süreyle yaptırılmış sigorta poliçesinin imzalı ve kaşeli orijinal belgesinin vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi Minimum Teminat Miktarı Ne Kadardır?

Seyahat sağlık sigorta poliçesi minimum teminat miktarı, ülkelere ve başvurulan vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 

Schengen bölgesinde yer alan ülkeler için minimum 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve Schengen vizesi için sağlık sigortası poliçesinin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. 

 

Seyahat Sağlık Sigortası için Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Seyahat sağlık sigorta poliçesinin oluşturulması için sigorta sahibinin Pasaport numarası ve doğum tarihi gereklidir. Seyahat sağlık sigortası için kişinin geçerli bir  pasaportunun olması gerekmemektedir.Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke İran, Suriye, Afganistan, Rusya, Ukrayna vatandaşları için seyahat sağlık sigortası pasaport bilgileri girilerek yapılmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Seyahat sağlık sigortaları T.C vatandaşlarının seyahat belgesine tabi olduğu ülkeler için başvuru yapmadan önce seyahat belgesine tabi olunmayan ülkeler için seyahate başlamadan önce yaptırılmalıdır.

Seyahat sağlık sigortasını seyahat esnasında yapılması halinde poliçe geçersiz sayılmaktadır.

Türkiye'de Yaptırılan Sağlık Sigortası Yurt Dışında Geçerli Midir?

Türkiye’de yaptırılan sağlık sigortası, yurt dışı kapsamı olması durumunda yurt dışında geçerli olmaktadır.         

Türkiye’de yaptırılan sağlık sigortasının istenen kriterlere uygun bir kapsamı olması durumunda vize başvurusu için ayrıca bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmasına gerek olmamaktadır. 

Damla Yolbaz Güler Kimdir?

Damla Yolbaz Güler 1985 Almanya'da doğmuş Bilken Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden 2008’de mezun olmuştur.  Sonrasında Almanya Bonn ve Ankara Başkent Üniversitelerinden Avrupa Birliği yüksek lisans diploması ile mezun olmuştur.

Türkiye'den yapılan Schengen ülkeleri başta olmak üzere vize başvuruları ve oturum izinleri için vizem.net bünyesinde danışmanlık vermektedir.