Assos Kapalı Değil, Çalışmalar Sadece Antik Limanda

 Assos Antik Liman’da bulunan kayaların düşmesini engelleme projesinin onaylanmasının ardından antik limanda bulunan tesisler boşaltıldı

8 Mayıs 11:29

TOURISM EXCLUSIVE

Konu ile ilgili Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer açıklamalarda bulundu. ‘Asos Antik Limanın üzerinde bulunan başı boş kayalık alanın rehabilite edilerek burada bulunan alanın temizlenmesi için AFAD tarafından bir süredir çalışma yürütülüyordu. Geçmişte aşırı yağışların olduğu dönemde münferit birkaç küçük maddi kaza yaşanmıştı. Yapılan etüd çalışmaları sonucunda ortaya çıkan raporda, Assos Antik Liman üzerinde bulunan başıboş kayaların aşağı yuvarlanma riski nedeniyle olası can ve mal kayıplarını engellemek için sadece Assos Antik Liman afet bölgesi ilan edilmek suretiyle çalışmalar başlatıldı.   

Assos Çanakkale ilimizin ve Ülkemizin en önemli ve nadide tatil noktalarından biridir!

‘Assos Antik Liman’da bulunan işletmeler olası can ve mal riskini ortadan kaldırmak için maalesef çalışma süresince mekanlarını kapatarak bölgeden ayrılmak zorunda kaldılar. Pandemi nedeniyle 2020 yılından bugüne oldukça zor bir süreç geçiren turizm sektöründe antik liman işletmelerimiz için bu süreç üstlerindeki yükü maalesef çok daha fazla arttırmıştır. ÇATOD olarak üyelerimizin de olduğu Assos Antik Liman, Çanakkale ilimizin ve Ülkemizin en önemli ve nadide tatil noktalarından biridir.  Assos Antik Liman kendine has antik taş dokusu, olağanüstü manzarası, kristal temizliğinde denizi, birbirinden lezzetli deniz ürünleri yüzlerce yıldır bu olağanüstü güzelliğini korumaktadır.

Bölgedeki işletmecilerimizin Çanakkale Valiliğimiz ve  Milletvekillerimiz ile yaptığı çok sayıda görüşmelerde çalışmaların bir an önce bitirilmesi için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Projede ifade edilen 500 gün gerçekte 1 sezon olarak algılanmalıdır. Bölge işletmelerimiz, yüklenici firma ve kamu yetkililerimiz çalışmaların 2022 yaz sezonunu öncesinde tamamlamak için büyük bir çaba sarf etmektedir. Asos Antik Liman 2022 yılında eskisinden çok daha alımlı ve güvenli olarak yeniden doğacaktır.

ÇALIŞMALAR SADECE ASSOS ANTİK LİMANDA 

Başta tüm Türkiye turizm profesyonellerimizin ve kamuoyunun dikkatini çekmek istediğimiz önemli konuların başında sözü geçen Asos Antik Liman bölgesindeki çalışmalara bağlı kapanma süreci ‘Yalnız Asos Antik Liman’ bölümünü içermektedir. Assos’un kalan bütününde hiçbir risk ve çalışma söz konusu değildir. Behramkale, Assos Ören yeri başta olmak üzere Kadırga ve diğer civar koylarda herhangi bir en küçük risk ve çalışma bulunmamaktadır. Olağanüstü doğal ortamı, düşük nüfus yoğunluğu, denizi, kültürel zenginliği, araçla kolay ulaşım imkanları, Güvenli Turizm Sertifikalı tesisleriyle  Çanakkale’mize ve Assos’umuza 2021 yaz sezonunda tatil planlayan herkesi bekliyoruz.  ‘ dedi.