Bentour’u Deniz Uğur’a bırakarak yelkenli ile denizlere açılıyorum

Bentour Reisen, Comedy Night'ın 8. yıldönümünü  acente sahibi ve çalışanın da katıldığı büyük bir Event ile regnum carya golf & spa resort Türkiye'de gerçekleşti

7 Aralık 01:17

TOURİSM EXCLUSİVE

Bentour Reisen, 6 Aralık 2016 akşamı Antalya / Belek’de Regnum Carya Oteli’nde gerçekleşen Comedy Night Gala Gecesi ile misafirlerini ağırladı. Almanya’nın ünlü komediyenleri Bodo Bachin ve  Fatih Çevikkollu’nun da sahne aldığı gecede Bentour Reisen acenteleriyle buluştu. Regnum Carya Otel ve Sun Express’in ana sponsoru olduğu  gecede Alba Hotels, ASKA Hotels, Baia Lara, Barut Hotels, Dephin Hotels, Gloria Hotels, IC Hotels, Kaya Hotels, Mardan Palace, Paloma Hotels, Papillon Hotels, Rixos Hotels, Side Star Hotels, Spice Hotels, Stone Group, Sunis Hotels, Susesi Oteli, Villa Side Hotels, Von Resort Hotels ve World of Wonder Otel Grubu da ara sponsor olarak destekledi.

Bentour Reisen Başkanı Kadir Uğur’un Antalya Regnum Otel’de Comedy Night öncesi yaptığı basın toplantısında oğlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Uğur, Pazarlama ve satınalma Müdürü Dieter Reiser, Marketing Müdürü Christian Hauk, Türkiye Temsilcisi Ufuk Erbinel, Antalya’da işbirliği kurduğu şirket sahipleri Emre Ünsev ile Tevfik Şahin ile yer aldı. 

Bentour Başkanı Kadir Uğur’un Avrupa’da Türkiye hakkındaki negatif düşüncenin pozitife çevrilmesi için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’ye yurtdışında sahiplenen olmadığını belirten Kadir Uğur “Medyada yazılanlar sonucu Türkiye hakkındaki kötü düşünceler artık halkın her kesimine yayıldı. Türkiye hakkında yazılanlar üzerine Büyükelçilikler, konsolosluklar ve temsilciliklerden hiçbir tepki gösteren yok. Tepki olmayınca halk bunların doğru olduğunu kabul ediyor inanıyor. Türkiye sahipsiz kalıyor dedi. Merkezi İsviçre’de olan Bentour Almanya, Avusturya ve Hollanda’da  faaliyet gösteriyor. Bentour, halen turist gönderdiği  İspanya, Portekiz, Yunanistan, Kıbrıs, Malta, Mısır, Meksika, Kap Verde Adaları, Birleşik Emirlikler, Hırvatistan ve Bulgaristan’a Tayland, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Moritus ve Sri Lanka destinasyonlarını da ekleme çalışmaları yapıyor. 

Avrupa’da Türk kökenli en güçlü tur operatörü Bentour Reisen Başkanı Kadir Uğur, Türkiye’nin Avrupa’da insan haklarını tanımayan ülke olarak bilindiğini belirterek “En iyi müdafaa hücumdur. Tanıtım için reklamla hücum etmeliyiz. Türkiye turizminden 20 milyar dolar kazanmak için 200 milyon dolarlık reklam yapılmalı. Rakiplerimiz bizim üzerimize oynuyor. Biz koruyamazsak diğer ülkeler bizi korumaz. Avrupa’da Türkiye’ye sevenler var diyerek kapasitemizi yükselterek hücum ediyoruz. Uçak şirketleri ile konuşarak kapasitemizi bir misli fazlasına çıkardık. Avrupa’dan getireceğimiz turisti 65 bin kişiden 150 bin kişiye çıkarmayı hedefledik. Herkesin yanımızda yer almasını bekliyoruz. Avrupa’dan Türkiye’ye % 30’lara varan artışlarla turist göndermenin birdenbire bittiğini belirterek “15 yıldan beri boynuma nazar boncuğu takmama rağmen, pazara nazar değdi. 10 yıl önce Avrupa’da 10 tur operatörü vardı. Şimdi teke düştük. Bakana kaplumbağaları koruyorsunuz bizi de koruyun dedim. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde 20 milyar kazandıracak turist için 200 milyon dolarlık harcama yapılmasını söylediğini belirten Kadir Uğur, “Bizim buna ayıracak bütçemiz” yok cevabını aldım. Türkiye’nin krizi düzeltecek hiçbir planının bulunmadığını anlatan Kadir Uğur “Krizin geleceğini 2014 yılında fark ettim ve bakanlığa gittiğim. Orada yaptığım görüşmelerde bakanlığın krize karşı hiçbir planının bulunmadığını gördüm. Bugün bile bir plan yok. Bu konuda turizm dernekleri, birlikleri de aynı durumda. Hiçbir şey yapmıyorlar. Bir çare de bulacaklarını sanmıyorum. 200 milyon dolar için Antalya’da her biri en az 160 milyon dolarlık tesisler müşteri bekliyor.”

Dünya Turizminde İkinci Lige Düştük

Türkiye’nin dünya turizm liginde liderlikten ikinci lige düştüğünü belirten Kadir Uğur rakibimiz olan İspanya’nın sevinçten göbek attığını, Yunanistan’ın ise sirtaki oynadığını söyledi. Dünyanın dev tur operatörleri TUİ ve Thomas Cook uçaklarının burnunu başka ülkelere çevirdi. Hep birlikte oturup ne yapacağımızı düşünmemiz lazımdır. Bakanlık acilen tecrübeli bürokratlardan oluşan bir kimate kurmalı ve kısa sürede strateji belirlemelidir. Yoksa işimiz daha da zorlaşıyor.

Bentour olarak 2016 da ciromuz 120 milyondan 75 milyona inmesi bunun en büyük göstergesidir. Bir yıl önce Gloria’ya 1200 kişiyle yaptığımız operasyonu bu yıl 800 kişi ile yaptık. İnsan kaybının üzerinde büyük ciro kaybı da var. Oteller ve uçak şirketleri fiyatlarını aşağı indirdi. Adam başı yaklaşık 900 euro aldığımız turistten 500 euro alır olduk. 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını indirmesi 3 yıldızlıları tüketti. 4 yıldızlılara ise yara verdi. Sıfır para ile kimse ağırlanamaz. 

Kadir Uğur “Türkiye’de küçülen pazarımızın boşluğunu diğer ülkelerde tamamlayacağız. Hiç kimse kimseyi yanıltmasın. Zor günler geçiriyoruz. 1967 yılında Alanya’da turizme başlamıştım. Gelecek yıl mesleği 10 yıldır yanımda olan oğlum Deniz Uğur’a bırakarak Sadun Boro gibi yelkenli ile denizlere açılacağım. Artık oradan turizmci gözüyle izlenimlerimi iletirim. Bentour’u artık genç bir kadro yönetecek dedi. İsviçre, Almanya, Avusturya ve Hollanda’dan başta Türkiye olmak üzere farklı destinasyonlara turist götüren Bentour Reisen’de şirketin kurucusu deneyimli turizmci Kadir Uğur, yönetimi Comedy Night'ın 8. yıldönümünde oğlu CEO Deniz Uğur’a bıraktı.

Bentour Reisen Ceo'su Deniz UĞUR

Toplantıya katılan Kadir Uğur’un oğlu Deniz Uğur her şeye rağmen sezona potizif olarak hazırlandıklarını belirterek “ Bentour ayakta kalmak için güçlü olmak için çalışıyor. Avrupa’da Türkiye dışlandı. Orada olduğunuz zaman korkuyorsunuz. Basında kötü şeyler yazılıyor. Bütün bunlara rağmen ümidimizi kaybetmiyoruz.