CORONO VİRÜS REHBERLERİ NASIL ETKİLEDİ

Korona virüsün ilk etkilenenler her zamanki gibi turizmciler oldu

11 Nisan 21:39

TOURISM EXCLUSIVE

Korona virüsün etkilediği profesyonel turist rehberlerine dair soruları İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Dr. Sedat Bornovalı, TURİZMİNSESİ.Com için açıkladı

Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) salgınından turizmde ilk etkilenen kesimlerden biri olan profesyonel turist rehberlerine dair soruları İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Dr. Sedat Bornovalı, Turizminsesi.com için açıkladı.

İRO Başkanı Dr. Sedat Bornovalı, korona virüsün rehberlere ve dünya sistemine etkilerini şu sözlerle anlattı:

Bornovalı, “Dünyanın geri kalan kısmıyla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan kriz ilk aşamada turizmcileri vurmuştu. Şu anda birçok diğer sektörü de pençesine almış olmasına rağmen ilk etkilenenler her zamanki gibi turizmciler oldu. Turizm endüstrisinin içerisinde ise, en az sözü edilenler olmasına rağmen tüm krizlerden ilk etkilenenler ve son toparlananlar her zaman rehberler oluyor” dedi.

TÜM KRİZLERDE, AZ SAYIDAKİ TAM ZAMANLI, BAĞLI ÇALIŞANLAR DIŞINDA İŞLETMELERE VERİLEN HİÇBİR DESTEKTEN REHBERLER YARARLANAMADILAR

Alışageldiğimiz bölgesel krizlerde turizmin diğer paydaşları olan ulaştırma ve konaklama, yeme içme gibi unsurlar rehbersiz turistlere de hizmet veriyor, gelir oranları düşse de bu paydaşlar ilk anda hemen faaliyetsiz kalmıyorlardı. Seyahat acenteleri de onların ürünlerini sunmaya devam ederek faaliyetlerini sıfıra düşürmeden ayakta kalmaya çalışabiliyordu. Ama o durumlarda da yine her defasında ilk çalışamaz duruma gelenler rehberler oluyordu ve bireysel olarak hizmet vermelerinden ötürü bu en dezavantajlı durumlarına rağmen önceki tüm krizlerde, az sayıdaki tam zamanlı, bağlı çalışanlar dışında işletmelere verilen hiçbir destekten de yararlanamadılar.

REHBERLER SEZONA HİÇ GİRİŞ YAPAMADILAR 

Bu kez çok daha genel bir krizle karşı karşıyayız ve rehberler yine diğer tüm bireylerden önce işini kaybetti. Bağlı çalışanların bile genelde sigortası sezon sonunda kesildiği yeni sezon başlarken yeniden işe girişleri yapıldığı için hiç işe başlayamadılar bu yüzden de çalışırken işsiz kalmış durumda görünenlerin elde ettiği hiçbir haktan da henüz yararlanamadılar. İşin daha kötüsü mesleğin doğası gereği önceki altı ayda kazandıklarını son altı aya da yayarak harcayan ve beklenmedik durumlar karşısında bazen sezona borçlu da başlayan rehberler şimdi tekrar gelir elde etmeye başlayacakları sezona hiç giriş yapamadılar.

REHBERLER SOSYAL GÜVENCELERİ OLMADIĞI GİBİ BANKALARIN KREDİ KAPSAMINDA DA YER ALMIYORLAR 

Serbest meslek erbabı olarak çalışmalarını sürdürenlerinse bir diğer mağduriyeti var. Yıl boyunca çalışamıyor ve az sayıda gün mesleği icra edebiliyor olmaktan kaynaklanan defter tutma muafiyeti en yüksek kazanç sahibi olanlar dışında rehberleri Bağkur şemsiyesinden de dışarıda tutuyor. Bu durumdakilerin oranı belki de %90 ve şu anda bu nedenle sosyal güvenceleri olmadığı gibi bankaların kredi kapsamında da yer almıyorlar. TUREB Başkanı Suat Tural bu durumu tüm platformlarda yoğunlukla ifade ediyor.

REHBERLER HER KRİZ BİTTİKTEN SONRA BAŞKA SEKTÖRLERE YÖNELMEK ZORUNDA KALIYOR 

Dışarıdan bakıldığında sadece güzel günlerde fark edilen ve hatırlanan, bu nedenle de toz pembe bir yaşamı olduğu düşünülen turist rehberleri en az bir yabancı dili mükemmel düzeyde konuşan, her biri en az bir üniversite mezunu bireyler olmalarına rağmen hem mesleklerini icra edemiyor hem de turizmin en zayıf halkası haline gelerek her kriz bittikten sonra başka sektörlere yönelmek zorunda kalıyor. Sevindirici diyemesek de teselli edici haber bu birikimleriyle diğer sektörlerde kolayca başarılı olmaları.

REHBERLERİN ÜLKEMİZİN HAKKIYLA TANITIMI YERİNE DİĞER SEKTÖRLERE KAYMASI, ÜLKEMİZİN GEREĞİNCE TANITIMI AÇISINDAN ZAAF OLUŞTURABİLİYOR

Bu derece vasıflı bireylerin ülkemizin hakkıyla tanıtımı yerine diğer sektörlere kayması, yerlerine gelecek rehberlerin aynı düzeye ulaşması için çok yılların geçmesinin gerekmesi, güzel günlerde de ülkemizin gereğince tanıtımı açısından zaaf oluşturabiliyor.

AÇIKLANACAK YENİ PAKETLERDE REHBERLİĞİN MUTLAKA DİKKATE ALINACAĞI VE BUNA GÖRE ZARARLARIN ELDEN GELDİĞİ ORANDA TELAFİSİ YOLUNA GİDİLECEĞİNDEN EMİNİZ

Bakanlığımız bu durumun bilincinde olduğunu her zaman hissettiriyor, TUREB ve odalarla sıkı irtibatını sürdürüyor. Bu nedenle hiç temenni etmediğimiz senaryonun ortaya çıkması yani krizin uzaması ve sezonun önemli bir kısmının kaybedilmesi riskinin doğması durumunda açıklanacak yeni paketlerde rehberliğin bu farklı doğasının mutlaka dikkate alınacağı ve buna göre zararların elden geldiği oranda telafisi yoluna gidileceğinden eminiz.

Dr. Sedat Bornovalı, “Ama doğal olarak asıl temennimiz en kısa zamanda bu kara günlerin geçmesi ve her meslektaşımızın gönülden bağlı olduğu ülkemizi tanıtmaya yine aynı şevkle geri dönebilmesi, bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine de esas mesleği olan rehberliği icra ederek en iyi şekilde kol kanat gerebilmesi” diyerek sözlerini noktaladı.