Dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet; güzel İzmir’imizin tanıtımında ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol oynayan Travel Turkey Fuarı’nın 13’ üncüsünde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz

5 Aralık 13:30

TOURISM EXCLUSIVE

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet; İZFAŞ ve TÜRSAB tarafından organize edilen her yıl artan ziyaretçi ve katılımcı sayısıyla ülkemizin ve güzel İzmir’imizin tanıtımında ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol oynayan Travel Turkey Fuarı’nın 13’ üncüsünde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz

Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un belirttiği hedef doğrultusunda dünya turizminde 2023 yılında 65 milyar dolar gelir ve 75 milyon ziyaretçi hedefiyle dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok turizm geliri elde eden ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede turist başına harcamanın arttırılması, turizm ürünümüzün çeşitlendirilmesi ve özellikle hizmet kalitemizin yükseltimesi en önemli araçlar.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruldu

Bu hedefler doğrultusunda kamu özel sektör işbirliğinin bir adım daha öteye götürmek için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulma çalışmaları başladı. Ajansın örgütlenme ve faaliyete tam olarak başlamasıyla özellikle yurtdışı tanıtım için daha çok kaynağın yaratılacağı ve bu kaynak kullanımınında kamu ve özel sektör birlikte yönlendirileceği malumunuz. Bu hedeflere daha kolaylıkla ulaşabileceğimizi umuyoruz.

46 milyon ziyaretçi ağırladık

Ülkemiz Türkiye 2018 yılında toplam 39,4 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı. Buna yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı da katarsak toplamda 46 milyon ziyaretçi ağırlamış bulunuyoruz. Bu yılın ilk 10 ayında da %14,47 artışla 41 milyona yakın yabancı ziyaretçi ağırladık.

Bakanlık olarak 46 ülkede dijital reklamlara yer verdik

Bakanlık olarak 2018 ve 2019 yıllarında yurtdışından ülkemize turist getiren tur operatörleri ve havayolu firmaları ile yazılı basında çeşitli televizyon ve dijital online mecralarda yoğun bir işbirliği gerçekleştirdik. Yazılı ve televizyon reklamlarımızın yanısıra Bakanlık olarak 46 ülkede dijital reklamlara yer verdik.

2020 yılında da Tanıtım faaliyetlerimizi hem ülke pazar sayısı hem de yoğunluk olarak arttırarak sürdüreceğiz

Bakanlığımızca 2019 yılının ilk 10 ayında ülkemizde 693 yabancı basın mensubu, kanaat önderi, seyahat sektörü temsilcisi, blogger ve influencer ağırlanmıştır. 2020 yılında da ağırlama faaliyetlerimiz programımız çerçevesinde bu faaliyetleri yoğun olarak arttıracağız. Bu çerçevede THY ile yoğun işbirliğimizi de sürdüreceğiz.

Gelişmekte olan Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına özel önem vereceğiz

2023 turizm hedeflerine ulaşmak için Turizm sektörümüzle birlikte özellikle gelişen Uzakdoğu pazarlarının yanısıra geleneksel ve olgun Avrupa pazarlarında da çalışmalarımızı arttırarak sürdürecek ayrıca gelişmekte olan Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına özel önem vereceğiz.

Ülkemiz önemli bir turist yaratıcı pazar konumundadır

Ülkemiz dünyanın en önemli ve en cazip turizm destinasyonlarından birisi olmasının yanısıra önemli bir turist yaratıcı pazar konumundadır. Bu noktadan hareketle ülkemizin eşsiz destinasyonlarıyla birlikte dünyanın ve bölgenin önemli turizm destinasyonlarının böyle uluslararası platformlarda bir arada tanıtılması ve turizm profesyonellerinin işbirliği imkanları ve turizm faaliyetlerinin genişlemesi açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Travel Turkey Fuarı Büyük Katkı Sağlayacak

Travel Turkey Fuarı gibi önemli bu etkinliğin ülkemizde gerçekleştirilmesinin Türkiye’deki Mice ve fuar turizmi gelişimine olduğu kadar İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin ve Ülkemizin tanıtımına oldukça önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.Gözet; “Travel Turkey Fuarı’nın tüm katılımcı ve profesyoneller için verimli bir işbirliği ve iletişim ortamında başarılı sonuçlar getirmesini dileğiyle başta TÜRSAB ile İZFAŞ olmak üzere organizasyonda emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.