Gala Gölü’nün su kalitesi incelenip, takip altına alınıyor

Enez Kaymakamlığı tarafından Gala Gölü temizliği ve analizi için 93.000 Avro değerinde ölçüm ve analiz ekipmanları alındı

6 Nisan 19:41

TOURISM EXCLUSIVE

Enez Kaymakamlığından yapılan açıklamada Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı gerçekleştirilen MoreCare – Burgas ve Enezin doğal zenginliklerin korunması ve yenilenmesi için önlemlerin alınması projesiyle Enez’de bulunan Gala Gölü’nün su kalitesi 18 ay boyunca analiz edileceğini bildirildi.

Projenin amacı; sınır bölgelerinde bulunan ve doğal çeşitliliğin korunması açısında büyük öneme sahip olan Gala ve Burgas ilinde yer alan Vaya Gölleri’nin su kalitesinin ve içerisindeki maddelerin birlikte izlenmesi ve analizlerin yapılması, bu alanda çalışan uzmanların işbirliği sağlanması ve yerel paydaşların sulak alanların önemi konusunda kapasitenin arttırılması.

Bu doğrultuda proje çerçevesinde Gala Gölü’nün su kalitesi analizi için Enez Kaymakamlığı tarafından ölçüm ve analiz ekipmanları alındı ve ekipmanların toplam tutarı yaklaşık 93.000 Avro. Bu ekipmanlarla 18 ay boyunca yerel uzmanlar tarafından yine proje çerçevesinde belirli sürelerle analizlerin yapılmaya başlandı ve elde edilen verilerin özel tasarlanmış program sayesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılması hedeflenmekte.

Benzeri çalışmaların sınırın diğer tarafından da yapılmakta olup,bu analiz çalışmaları yerel paydaşlarla da paylaşılacak ve Proje kapsamında Bulgar ve Türk uzmanların eğitim faaliyetleri çerçevesinde yerel çevreci STK ve kamu kurumları temsilcileriyle bir araya gelerek proje sonundaki durum görüşülecektir.Projenin toplam maliyeti 393.830,42 Avro. Bu finansmanın yüzde 85 oranındaki tutarı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) çerçevesinde, yüzde 15’i ise her iki ülkenin ulusal katkısı olarak sağlanıyor.

 

Konu hakkında açıklama yapan İlçe kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz: “Her fırsatta Enez’in tarihi, doğal ve kültürel zehnginlikleriyle büyük bir potansiyele sahip olan bir yer olduğunu belirtmekteyim. Bunun uhdesinde de tüm gücümüzle bu varlıkları gelecek nesillere bırakmak için çalışmaktayız. Kaymakamlık olarak özellikle doğal varlıkların değerini çok iyi kavramış, doğanın, zengin sulak alanların korunması ve iyileştirilmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Bulgaristanla geliştirdiğimiz MoreCare adlı ortak projemizle bu alandaki çalışmalarımıza güç katmış ve göl suların su kalitesi hakkında verimli sonuçları elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.