KOBİ’LERE İNGİLİZ MODELİ “E-ÖĞRETİM”

Türkiye’deki KOBİ’leri bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla geliştirmek için BİLGE-İŞ (İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Teknik Destek) projesine imza atan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iyi uygulama örneklerini incelemek üzere İngiltere’ye bir çalışma ziyareti düzenledi

22 Haziran 17:27

Çalışma ziyareti gerçekleştiren ekipte ODTÜ’den öğretim üyeleri ile proje uygulayıcıları yer alırken, paydaş kuruluşlar olarak da Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, İzmir Yaşar Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı’ndan birer temsilci katıldı.

ÖRNEK UYGULAMA: THE OPEN UNIVERSITY
BİLGE-İŞ Projesi çalışma ziyareti ekibinin İngiltere’deki ilk çalışma ziyareti The Open University oldu. Dünya’nın ilk açık üniversitesi olarak 1969 yılından bu yana faaliyet sürdüren The Open Unversity, aralarında Hindistan, Pakistan, Güney Afrika, Nijerya’nın da bulunduğu dünyanın 10 ülkesinde internet üzerinden üniversite eğitimi veriyor. Şu ana kadar 1,8 milyon öğrenciye eğitim veren üniversitenin internet sitesinin ziyaretçi sayısı 43 milyona ulaşmış durumda. The Open University’nin öğrencilerinin yüzde 67’si İngiltere dışındaki ülkelerden oluşuyor.  BİLGE-İŞ Projesi çalışma ziyareti ekibi, Milton Keynes’te bulunan The Open University’de,  Açık Üniversite Projesi Yapımcıları Hanah Gore ve Anna Page, Medya Yönetmeni Andrew Law, Ücretsiz Eğitim Bölümü Başkanı Patrina Law ve Üniversitenin Temel Yapı İşletme Sorumlusu Gillian Çağlayan’la gerçekleştirdikleri toplantılarda üniversite, eğitim programları ve çalışma disiplinleri hakkında bilgi aldı.

FUTURE LEARN İLE UZAKTAN EĞİTİM
BİLGE-İŞ Projesi çalışma ziyareti ekibinin bir diğer inceleme çalışması da Future Learn’de oldu. The Open University ile 12 üniversitenin işbirliğiyle kurulan bu ücretsiz öğrenme platformu da, bilgisayar, tablet veya telefonlardan ulaşılabilen eğitimlerden oluşuyor. Alanında uzman ve başarılı profesörlerin dersler anlattığı istenildiği zaman sorular sorulabilen bu eğitim sisteminde de dersler sonunda sınavlar yapılıyor ve çeşitli etkinliklerle derslerin daha iyi anlaşılması sağlanıyor. Güncel bilgilerle donatılan eğitim sisteminde, iş ve yönetim, görsel sanatlar, sağlık ve psikoloji, tarih, edebiyat, sanat, öğrenme ve politika gibi birçok alanda kurs bulunuyor. BİLGE-İŞ ekibi, Future Learn konusunda da İçerik Geliştirme Bölüm Başkanı Nigel Smith’den bilgi aldı.

TECHSTARS MENTORLUK ORGANİZASYONU
Bilge-İş Ekibi’nin Londra’daki bir diğer çalışma ziyareti girişimcilere işletme kurmak için yardımcı olan bir küresel ekosistem olan Techstars şirketine oldu. Boulder, New York Boston, Seattle, San Antonio, Austin, Chicago ve Londra’da yeni kurulmuş ve gelişme aşamasındaki şirketlere mentorluk sağlayan Techstars şirketi,  13 haftalık hızlandırılmış eğitimlerle girişimcileri destekliyor. Teknoloji, donanım ve yazılım ağırlıklı olmak üzere fikirlere destek veren ve desteklediği girişimlerden pay alan Techstars projelerin hayata geçmesi konusunda da danışmanlık hizmeti veriyor. Şirketin bugüne kadar desteklediği girişimcilerin yüzde 90’ı aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

EDTECHXEUROPE ZİRVESİ

BİLGE-İŞ ekibinin, Londra ziyaretindeki bir diğer durağı da Avrupa ve uluslararası eğitim firmalarından yönetici ve yatırımcıları bir araya getiren EdTechXEurope zirvesi oldu. BİLGE-İŞ ekibi, dünyanın dört bir yanından 800’u aşkın katılımcıyı ağırlayan bu eğitim platformunda değişik oturumlardaki sunumları izleyerek eğitim teknolojilerindeki gelişmeleri ve yenilikleri takip etme fırsatı buldular.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞİMİ İÇİN E ÖĞRETİM ÖNEMLİ-
BİLGE-İŞ Projesi’nin eğitim programlarının tasarlanmasından sorumlu Hırvat Eğitim Uzmanı Sonja Priscan, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ’nün, sahip olduğu bilimsel altyapı ve birikimi bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla işçi ve işverenleri eğitmek için kullanmasının, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Londra ziyaretiyle uzaktan eğitim konusunda iyi uygulama örneklerini inceleme fırsatı bulduklarını anlatan Priscan, “Çağımız koşullarında eğitimin önemi herkes tarafından biliniyor. Eğitime uzaktan, saat ve mekan farketmeden iletişim teknolojileri aracılığıyla ulaşmak gelişimi sağlamanın yanı sıra fırsat eşitliği açısından da önemlidir” dedi.

“YENİ ÇAĞIN EN’LERİ: EĞİTİM VE TEKNOLOJİ”

Çalışma Ziyareti Katılımcıları arasında yer alan Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat ise, dünyada süratle gelişen teknolojinin eğitim amacıyla kullanılmasının çağın gereklerinden olduğunu belirterek, “Yeni çağın en’lerinden biri eğitim diğeri de teknolojidir. Bu ikisinde gelişmeyi yakalayan hatta öncülük eden her alanda gelişimi kucaklar” dedi. Kolat, bu projeyle ODTÜ’nün zaman içinde dünyanın çeşitli ülkelerine uzaktan eğitim verir hale gelebileceğini söyledi.

BİLGE-İŞ PROJESİ NEDİR?
Kısa adı BİLGE-İŞ olan İşçi ve İşverenlerin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi projesi, Avrupa Birliği’nin İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi başlığı altında sunduğu mali destekle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülüyor.

17 Aralık 2015’te başlayan ve 17 Ağustos 2017’de tamamlanacak BİLGE-İŞ projesiyle Türkiye’de KOBİ’lerde işçi ve işverenler başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimleri olan katınlar ve engellilerin bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ile uyum yeteneklerinin geliştirilmesi ve nitelikli işgücü oluşturmak hedefleniyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Gaziantep olmak üzere beş pilot ilde uygulanacak olan proje kapsamında KOBİ’lere yönelik 100 adet ders geliştirilecek. Proje Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası gibi paydaşlarından alınan ihtiyaçlar doğrultusunda dersler hazırlanacak