Krizlere Rağmen Türk Bayrağı'nı yurt dışında dalgalandırıyoruz

Bentour Reisen yönetimi, Antalya'da Delphin Be Grand Otel'de düzenlediği basın toplantısında 2019 yılı plan ve hedeflerini açıkladı

2 Aralık 21:45

TOURISM EXCLUSIVE

Bentour Reisen basın toplantısı; Chamaleon yetkilisi Ingo Lies, Bentour Pazarlama Müdürü Christian Hauk, Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur, Bentour YK Onursal Başkanı ve Kurucusu Kadir Uğur, Bentour Ürün Satış Müdürü Dieter Reiser ve Tevfik Şahin’in katılımı ile gerçekleşti.Yapılan basın toplantısında; Bentour Reisen Onursal Başkanı Kadir Uğur; “Bir sene ayrılıktan sonra aranızda olmaktan mutluyum. Hepinize bizi yalnız bırakmadığınız ve her daim yanımızda olduğunuz için teşekkür ederim. “Gittin geldin ne oldu?” diye soruyorlar. Gittim maceralarla dolu bir okyanus turu yaşadım. Yelkenlimiz yırtıldı, pervanemizi ağlar sardı. Yat etrafındaki köpek balıklarına aldırmadan balık adam kıyafetimi giyip, pervaneme takılan ağları temizleyip, yoluma devam ettim. Şimdi mavi tura Cruise ile eşim eşliğinde devam ediyorum. Bu toplantıya da Singapur’dan geldim.

Bizim vatanımızdan daha güzeli yok, bizim koylarımızdan daha güzeli yok, bizim denizlerimizden daha güzeli yok, bizim insanımızdan daha güzeli yok... Bunun kıymetini bilelim. Akdeniz’de birinciyiz. Bizdeki ortam hiç bir yerde yok. Geri kalan dünya turlarını tamamlayamadık. Cruise ile devam ediyoruz. Dubai’den çıktık Singapur’a kadar gittik. Tabi geldim baktım bana ihtiyaç kalmamış, firmayı genç jenerasyon bütün krizlere rağmen çok güzel idare etmiş.Corendon vardı satmışlar, tur operatörünü Hollandalılar almış. Biz direniyoruz, bu Türk Bayrağı’nı, Bentour bayrağını yukarıda tutacağız diyoruz. Döndükten sonra bunu hissettim ve görüyorum. Ben burada olduğum için daha turizm kötü gitmez.Turizmde 51. senem. 51 senedir ITB’ de sevindiğimiz zaman güzel geçti önce sevinince hep bir şeyler oldu. Tekrar nazarlık takmaya devam ediyorum, nazar değmesin diye, teşekkür ediyorum ve çekiliyorum” dedi.

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur; “Bu sene Bentour %70’i Türkiye olmak üzere 153.000 kişi taşıdı. Şirket olarak hem daha çok müşteri kazandık, hem de kalite yükseltebildik. Türkiye için en önemli nokta 13 milyon kapasite Antalya’da var. Kaliteli 13 milyon kişi gelmesi noktasına bakıyoruz. Hedefimiz 500 milyon kişi bulmak değil, kaliteli turisti bulmak. Amacımız, Türkiye’nin imajını tekrar yükseltmek” dedi.

Ana sorumuz Nasıl Türkiye’nin imajını yükseltebiliriz?

Doğaları projelere yeni bakanımız açıyormuş. Almanya bunu çok seviyor ve imajı da yükseltiyor. İstikrarla ileriye doğru bakmak ve çevreyi korumak gerekiyor. Eğitim seviyesini yükseltmek, gastronomi ve otel kısmında kadroya tamamiyle daha çok eğitim vermek lâzım. Otellerde böylece imajı yükseltebiliriz.Bugün bizim kaliteli turizm yapan bir arkadaşımızı getirdik. Almanya’nın en yüksek fiyatlı tur satan tur operatörü. Biz partner olarak bilgi aktarımı yapıyoruz ve aynı yoldan gidiyoruz.

Chamaleon yetkilisi Ingo Lies; Teşekkürler... Neden teşekkür ediyorum çünkü ben ilk defa gerçek anlamda Türkiye’deyim. Türkiye’nin en önemli noktası misafirperverliktir. Geldiğimden beri bu misafirperverlikle karşılaşıyorum. Misafirperverliğin ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Çünkü 46 ülkeye seyahatler satıyorum ve düzenliyorum.Yani özellikle otelcilik sektöründe çalışmalarımız ve düşüncelerimiz; iklimin korunması ve enerji konusunda önemli bir nokta. Ve eminim ki oteller bu konuda hassasiyetlerini koruduklarında misafirler, müşteriler daha çok ücret öderler.Alman ekonomisinde senatodayım. O nedenle siyaset dünyasıyla irtibat halindeyim ve politikacılarla görüşüyorum. Bakan, bu konuda ekonomi ve gelişimle iş birliği konusunda sorumlu bakandır. İkinci dünya harbinden sonra Almanya’dan gelen Marshall planı vardı şimdi Afrika ile ilgili bir planımız var. Örnek vermek istiyorum. Bu konuda ekoloji ile ilgili kesinlikle kullanılmayan madde plastik bu nedenle camdan şişeye ihtiyaç duyuyoruz. Yani bu şu an birçok otelde gördüğümüz gibi sabun ve düzenekler oluyor, diğer taraftan küçük plastik şişelerde de oluyor. Örneğin; diğer kahvaltı büfesinde de çeşitli şeyleri reçel vb. küçük şeylerde de servis edilebilir, büyük bir kaseden de servis edilebilir. Almanların, insanların genel anlamda bu konuda hassas olduğunu düşünüyorum.Bizim de insanlar olarak bir sorumluluğumuz var. Özellikle kendi firmamda her sene %20 büyüme kaydediyoruz. Birçok kişide bu tutumumuzu gözetleyip, bizimle aynı noktada ilerliyor.

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur; “İşte bu noktada nasıl ilerleyebiliriz diye iş birliğimiz var. İmajı yükseltmek çok önemli. Problem Türkiye’de ki imajın düşmesi. Problem doğa ve temizlik değil, siyasi imajın yerine oturması lâzım. 2010 yılına kadar iyi olan imaj gittikçe düşmeye başladı ve bu bizi etkiledi. Bizim problemimiz siyasi imajın düşmüş olması. İnsan hakları, adalet ve imajın yerine oturtulması gerekiyor. THY ile imajı yükseltemeyiz, 20 tane first class uçsak ne olacak? Bizim adalete önem verip, haksızlıkları ortadan kaldırmamız lâzım. Türkiye’den Almanlarla iş yapan 6.500 firma var. Kendi bindiğimiz dalı kesmeden, imajı yükseltmeliyiz. Reklamlara önem vermeliyiz. Bakan içimizden biri olduğu için buna önem vereceğini düşünüyorum. Bizim çevremiz çok güzel, herkes dikkat ediyor, bizim imajı yükseltmemiz lâzım.

Bentour Ürün Satış Müdürü Dieter Reiser; Bu yıl biz 300 tane ürün (otel) satın aldık. Segment olarak üst bir profil çiziyor.Biz Ege’de de yeni bir program yaptık, yeni bir tekne programı var. Evet Kadir Bey’in dünya seyahatine çıktığı tekne geri geldi. En kaliteli ürünümüz bu. Onunla da turumuza başladık. İstanbul tekrar söz konusu ve daha da genişletilecek.Uçak tarafında Sun Express ile çalışıyoruz. Oldukça yüklü bir koltuk satın aldık, almaya da devam ediyoruz. İsviçre’den de çalışmalarımızı daha yukarılara çektik. Tabi ki yurtdışında ki en büyük sorunlardan biri yazılım ve bu datalar elektronik sistemde yapılırken oluşan zorluklar. Bu veri çalışması için yatırımlar yapılmış vaziyette ve yatırımlar da devam ediyor.Bizim paketlerimizde bölümler, segmentler var. 3 bölümden oluşuyor. Uçak, otel ve dinamik şeklinde paketleniyor ve nasıl daha iyi satabiliriz diye çalıştık ve o konuda iyiyiz. Otel bölümünde bu sene her yıl olduğu gibi aqua parklar çok önemli. Özellikle aileler çok tercih ediyorlar. Bentour bununla ilgili katalog çıkardı. Bu çok doğru bir karar bildiğim kadarıyla bir tek Bentour da var. Sadece tabi ki bu aqua park olarak kalmıyor. Çocukların güvenliği de çok önemli. Çocukların emniyeti de önemli bu da kataloglarda yer alıyor. Bunun dışında her sene kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

HEDEF 200.000 NİTELİKLİ TURİST

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Uğur; “Geçen sene gerçekleşen 180.000 koltuk idi. Bu sene Sun Express’te 160.000 kişi taşımak için yerimiz var. Kimin elinde uçak ve otel varsa o kazanacak. O yüzden büyük bir yatırım yaptık. Hedef gelecek sene kişi bazlı 200.000 koltuğu bulmak” dedi.

BENTOUR’A %28 DELPHİN OTELLERİ, %10 STONE GROUP OTELLERİ ORTAK

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Kadir Uğur; Mühim olan getirdiğimiz müşteriyi memnun bir şekilde geri götürmek çünkü o zaman biz tekrar getirebiliriz. Biz parasını veren değerli müşterileri getirmek istiyoruz.“Pahalıdır vardır hikmeti” derler. Türkiye’de ki pahalı olan şeyin güzel olduğunu vurgulamamız lâzım. Kimsede olmayan şeyler bizde var. Bir taraf cömert, bir taraf disiplinli. İki ortakla devam ediyoruz, büyümemiz emin adımlarla olacak.

Aslında daha çok ortak olmak isteyen var,

Ama biz çok olmak değil, kaliteli ortaklık kurmaktan yanayız.İki sene önce otelci gelip, bana getir diyordu. Tur operatörleri turistleri çevirmiş, İspanya’ya götürmüş, orada Zeybek oynuyorlar.Dün dündür, bugün bugündür. 7 senede bir tekrarlanır. 7 sene kıtlık, 7 sene bolluk sistemi vardır.

OTELCİLERİN HEYECANA KAPILIP, 2 SENE ÖNCEYİ UNUTMASI ÇOK YANLIŞ

Kaliteyi arttırın diyoruz, fiyatları düşürün demiyoruz. 4-5 yıldız otellerin fiyatları yükselmesi lâzım ki 2 ve 3 yıldız otellerde nasiplensin. İspanyollar geçen sene gelmeyin diyorlardı. Bu sene tekrar turist gelsin diye Vatikan’da dua ediyorlar. Bir taraftan kaçan turist diğer tarafı ihyâ ediyor.

Bakan sektörü anlıyor mu?

MEHMET ERSOY,TÜRKİYE’Yİ MAX ROYAL GİBİ GÖRMEMESİ LÂZIM

Türkiye, Max Royal olursa, Max Royal’in değeri kalmaz. Orta seviyeye değer vermesi lâzım. Bakanımızın otelciliği de, tur operatörlüğü de var. Dışarda ki tur operatörlerini de dinlemesi lâzım. İşin kaynağı tur operatörleridir. Belki 20 sene sonra değişecek ama neredeyse %80 tur operatörleri ile geliyor. Booking’i kaybettik, turlar bizden alındığı zaman sigortalı ve her şeyi biz hallediyoruz. Bakanımız dışardaki tur operatörlerini de dinlemesi lâzım, bizi dinlemiyor.

BAKANIMIZ ALMANYA’DA BÜTÜN FUARLARDAN ÇEKİLDİ

Benim duyduğum tasarruf yapıp, reklam koyayım diyor ama 1 sene önceden açıklaması lâzım. Bizim Avrupa’da 100-150 milyon Euro reklama ihtiyacımız var. Türkiye hakkında bişey yazmaya kalktıklarında düşünmeleri lâzım. Reklama gerek var: Reklam, reklam, reklam... Ama tarlayı her sene gübrelemek lâzım. Bir sene yapıp, bir daha yapmazsan olmaz.STK’ ların durumu, körler sağırlar birbirini ağırlar. Hepsi kaplumbağa gibi kendi kabuğuna çekiliyor. STK’lardan birşey göremedim.Comedy Night Gala Gecesi inşallah güzel geçer. Bu geceyi 8 senedir yapıyoruz. Bu geceyi yapma amacımız; acenteleri onure etmek ve teşekkür etmek. Bizi bütün sene desteklemişler, teşekkür edip, eğlenip, yeni seneye enerjik başlamak için yapıyoruz.