Kurtulmuş "Sorunların farkındayız seçimden sonra çözeceğiz"

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,Bütün imkânları seferber ettik, sektörün ihtiyacı olan destekleri ortaya koyduk

22 Haziran 11:31

TOURISM EXCLUSIVE

Turizm İstişare Kurulu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlediği yemekli toplantıyla bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bakanlığımız ve hükümetimiz geçen yıl yaşanan muhteşem geri dönüşten sonra bütün imkânları seferber ederek, sektörün ihtiyacı olan destekleri ortaya koyduk

Seyahat acentalarının çözüm bekleyen sorunlarının farkında olduklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, seçimlerden sonra çözüm için çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizm sektörü paydaşlarını bir araya getiren Turizm İstişare Kurulu’nun İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantının ardından düzenlenen yemekte bir konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, ilk 5 ayda elde edilen bu rakamların iftihar edilecek bir sonuç olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ilk 5 ayda turizmde tüm zamanların rekorunu kırarak, 11,5 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladığını hatırlana Kurtulmuş, bir önceki yıla göre yüzde 30,8 artış kaydedildiğine dikkat çekerek, “Bunu yeterli görmüyoruz ve bu yıl için hedeflediğimiz 40 milyon turist rakamını da geçeceğiz, 50 milyon turist hedefimizi de revize edeceğiz” dedi.Türkiye’de kişi başına düşen turizm gelirini artırmak için attıkları nitelikli adımları artıracaklarını vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizmde de son derece güçlü olmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Turizm İstişare Kurulu’nun sektöre ciddi bir canlılık kazandıracağını da belirten Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Turizm sektörünün ana paydaşları tarafından ilk adımı atılan ve gerçekleştirilecek toplantılarla belli bir seviyeye gelen, önümüzdeki süreç içerisinde de fevkalade önemli fonksiyonları icra edecek olan ‘Turizm İstişare Kurulu’ turizm sektöründe ortaya çıkan sinerjisinin artarak devam etmesini sağlayacak ve turizm sektörüne çok ciddi bir canlılık kazandıracaktır.” Turizm sektörünün geçtiğimiz yıllarda dip noktaya vurduğunu sözlerine ekleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Turizmdeki o gerilemeden sonra, geçen yıl muhteşem bir geri dönüş yaşadık. 2017 yılında 32 milyon yabancı misafir ağırladık ve 26,5 milyar dolar turizm geliri elde ettik” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Bakanlığımız ve hükümetimiz geçen yıl yaşanan muhteşem geri dönüşten sonra bütün imkânları seferber ederek, sektörün ihtiyacı olan destekleri ortaya koydu. Hava taşımacılığına verilen destekler bunlardan birisidir. Bu destekleri yıl boyuna yayarak 6 bin dolardan 9 bin dolara çıkabilecek seviyelere getirdik. Düşük sezonda turist getirenlere daha yüksek teşvikler vererek, Türkiye turizminin daha güçlü bir şekilde teşvik edilmesini sağladık. Kruvaziyer turizminde de 2018 ve 2019 yıllarında kişi başına 25-35-45 dolarlar seviyesinde kademelendirdiğimiz bir teşviki ortaya koyduk. Bunun da kruvaziyer turizme büyük destek sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle, otel yatırımcılarının uzun yıllardır konuştuğu otel tahsislerinin 49 yıllığına yenilenmesiyle ilgili yasal düzenlemeyi de gerçekleştirdik. Bu sektörümüz için devrim niteliğinde bir adımdır ve önemli bir beklentiyi karşılamış olduk."Seyahat acentalarının çözüm bekleyen sorunlarının farkında olduklarını belirten Kurtulmuş, kaçak acentacılıkla mücadelede ile tur ve transferler konusundaki sorunların çözümü için çalışmaları seçimlerden sonra hızlandıracaklarını söyledi.