Prontotour 2016’da Yüzde 20 Büyüdü!

Türkiye’nin yurt dışı turlarda lider tur operatörü markası Prontotour, 2016 yılını yüzde 20 büyüme ile kapadı

9 Ocak 11:20

TOURİSM EXCLUSİVE

Gemi ve nehir turlarının yanı sıra yurt içi ürünlerinde rekor büyüme yakaladıklarını belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Tatilseverler için kalite ve güvenli seyahatin adresiyiz. Güçlü markamız ve deneyimli kadromuz ile yolumuza devam ediyoruz” dedi. Yurt dışı turlarının sektördeki lider markası Prontotour, turizm sektörü için kolay olmayan bir yılı büyüme rakamlarıyla geride bıraktı. 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüme yakaladıklarını söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “2016 seyahat endüstrisi açısından zor bir yıl oldu. Ancak markamızın gücü ve deneyimli kadromuz ile bu süreci başarıyla yöneterek büyümemizi sürdürdük. 2017 yılında da  yeni ürün ve projelerle sektörün en önemli oyuncusu olmaya devam edeceğiz” dedi.

“YURT DIŞI TURLARDA YÜZDE 15 BÜYÜDÜK”

Her yıl tur programlarını genişlettiklerini ve yeni rotalar eklediklerini ifade eden Ali Onaran, 89 ülkeye dönük operasyon gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi. Onaran, “2016 yılında misafirlerimiz İtalya, İspanya, Orta Avrupa, Benelüks ve Balkanlar dışında Dubai, Fas, Amerika, İngiltere, Baltıklar ve Uzak Doğu destinasyonlarına yoğun ilgi gösterdi. Yurt dışı turlarımızda kişi sayısında yüzde 10, ciro bazında da yüzde 15 artış yakaladık” şeklinde konuştu.

 

“GEMİ TURLARINDA TALEP PATLAMASI YAŞADIK”

Seyahat severlerin bu yıl gemi ve nehir turlarına da yoğun ilgi gösterdiklerini ifade eden Onaran, “Bu yıl başta Batı Akdeniz olmak üzere, Miami-Bahamalar, Karayip Adaları ve Güney Amerika gibi destinasyonlara dönük gemi turlarımıza ilgi büyüktü. Ayrıca Rehn Nehri, Volga-Volga, Tuna Nehri gibi turlarımıza da talebin yüksek olduğunu belirtmeliyim. 2016 yılında gemi turlarında kişi sayısında bir önceki yıla göre yüzde 20, ciroda da yüzde 42 artış yakaladık. Yani yüksek fiyatlı gemi turlarımızı 2016’da daha fazla sattık.  2017’de gemi ve nehir turlarımızda yeni rotalarla seyahat severleri buluşturmayı planlıyoruz” dedi.

 

KÜLTÜR TURLARINDA YÜZDE 90 ARTIŞ

2016 yılında yurtiçinde, Kıbrıs ve kültür turlarında büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Ali Onaran, kişi sayısı olarak bakıldığında kültür turlarında yüzde 90, Kıbrıs’ta yüzde 40 ve yurtiçi pazarda yüzde 35 artış yakaladıklarını sözlerine ekledi.

PRONTOPLUS İKİ KAT BÜYÜDÜ

2016 yılında yurt içinde uçak+otel seçenekli paketler oluşturduklarını, yurtdışında ise “Şehir Kaçamakları” ile gezginler için keyifli seyahat rotaları belirlediklerini belirten Onaran, ayrıcalıklı deneyim arayanlar için iki yıl önce kurdukları ProntoPlus markasının büyümeye ve yeni programlar ile seyahat severleri buluşturmaya devam ettiğini söyledi:“ProntoPlus her yıl yüzde 100 büyüyor. İnanılmaz keyifli destinasyonlara çok özel turlar yapıyoruz. Bu yıl yazarlarla kitapların izinde farklı coğrafyaları keşfe çıktık. Drakula’nın yaşadığı Transilvanya’ya çok özel bir tur düzenledik. Toscana Vadisi, Laponya, Sakura Zamanında Japonya, Büyük Göç Zamanında Tanzanya-Zanzibar, Hindiçin Rüyası, Ateş ve Buzun Ülkesi İzlanda, Zamanın Durduğu Ülke Myanmar, Maya ve İnka Kültürlerinin İzinde Bolivya bu turlardan sadece bazıları…”

PRONTOTOUR’DA İNDİRİM GÜNLERİ

Prontotour’un teknoloji yatırımlarına devam ettiğini ve online kanalda daha da güçlendiklerini hatırlatan Ali Onaran, web alt yapısına dönük yatırımlar başlattıklarını söyledi. Seyahat tutkunları için her hafta “Pronto Fırsat Günleri” düzenlediklerini belirten Onaran,  100 TL’den 250 Euro’ya kadar indirimler yaptıklarını, özel gün ve haftalara dönük kampanyalar oluşturduklarını sözlerine ekledi.