Taleb Rifai'den dünyaya birlik mesajı

Terör örgütleri özellikle hedef olarak turizmi, turizm tesislerini ve altyapılarını hedef alıyor

27 Ocak 12:10

TOURİSM EXCLUSİVE

EMITT Fuarı’nda açılış konuşması yapan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb D. Rifai; her platformda Türkiye’ye verdiği desteği yineledi. EMITT Fuarı’nda açılış konuşması yapan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb D. Rifai; İstanbul’da yeniden bulunmaktan çok  memnun olduğunu ifade ederek sözlerine başladı.

EMITT’in artık gelenekselleşen bir organizasyon haline geldiğini dile getiren Rifai; dünya olarak günümüzde meydan okuma sürecinden geçtiğimizi; günümüzde terör, güvenlik sorunları ve ekonomi alanlarında önemli meydan okumalarla karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Buna rağmen ümidini koruduğunu söyleyen Rıfai; dünyanın daha iyiye gideceğini bundan ümitli, olduğunu ifade etti.

Taleb D. Rifai,dünya genelinde 1950’den bugüne 1 milyar turist rakamına ulaşılmasını bir devrim olarak niteleyerek; terör örgütlerinin özellikle hedef olarak turizmi, turizm tesislerini ve altyapılarını hedef aldıklarını belirtti. Günümüzde turizmin ekonomide önemli bir paya sahip olduğunu bu nedenle turistik hedefleri seçerek hem ekonomiye hem de ülkelerin siyasi imajına zarar verdiklerini söyledi.

Taleb Rifai, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıdan hemen 8 saat sonra havalimanının tekrardan faaliyete geçirilmesinin teröre karşı verilen önemli bir reaksiyon olduğunu sözlerine ekledi.

Rifai, teröre karşı izlenmesi gerekenleri 4 başlık altında topladı. 

1. Kesinlikle paniğe kapılmamak ve saldırı sonrası ortak bir plan doğrultusunda hareket edilmesi               gerektiği, 

2. Teröre karşı tüm dünyanın birlikte hareket etmesi gerektiği, 

3. Medyanın terörle mücadelede halkın en önemli dostu, ortağı olduğunu belirtti. 

4. Seyahat yasaklarının yeniden düşünülmesi gerektiğini, seyahat yasaklarının teröre verilecek bir destek olacağını ifade etti.

Taleb Rıfai, konuşmasının sonunda “asıl şimdi Türkiye’ye seyahat edin” mesajını yineledi. Rıfai’nın konuşması ayakta alkışlandı.