Troia 2018 Yılına Destek Çığ Gibi Büyüyor

İstanbul’da turizmin önde gelen Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşları bir araya gelerek 2018 yılının Troia Yılı olmasına tam destek verdiklerini açıkladılar

4 Mart 12:39

TOURİSM EXCLUSİVE- Halil ÖNCÜ

İSTANBUL- Çanakkale sınırları içerisinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Troia (Truva) antik kentinin Uluslararası alanda tanıtımının yapılması ve kültür turizmini canlandırmak amacı ile 2018'in Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Troia Yılı" ilan edilmesi konusunda çalışmalar devam ederken, destek de çığ gibi, büyüyor.  İstanbul’da turizmin önde gelen Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşları bir araya gelerek 2018 yılının Troia Yılı olmasına tam destek verdiklerini açıkladılar. 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)' nın öncülüğünde başlatılan kampanya kapsamında İstanbul The Marmara Pera Otel’de düzenlenen toplantıya Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın yanı sıra TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Yurtdışı ilişkiler koordinatörü Hüseyin Baraner, Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Güney Marmara Turistik Otelciler Derneği GÜMTOB Başkanı Haluk Ulusoy, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik Otelciler Derneği ETİK Başkanı Mehmet İşler , Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı A. Zeki Apalı, Türkiye Otelciler Birliği TÜROB Başkanı Timur Bayındır’da katılarak Troia 2018 Yılına destek vereceklerini ilettiler. 

Toplantıya ayrıca ev sahibi olarak ÇTSO (Çanakkale Ticaret Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Engin, Meclis Başkanı Osman Okyay, ÇATOD ( Çanakkale Turistik Otelciler Derneği ) Başkanı ÇTSO meclis üyesi Kemal Pazarbaşı, ÇATOD Başkan yardımcısı ÇTSO meclis üyesi Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Başkanı ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri ÇTSO meclis üyesi Ahmet Çelik ile ÇARO ( Çanakkale Rehberler Odası ) Başkanı Adem Biçer de katıldı.

Troia 2018 ile sadece Çanakkale değil Türkiye turizmi canlanacak!

Troia 2018 ile Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ulusal ve uluslararası alanda Troia temalı spor, kültür, sanat, eğitim ve bilim dallarında çalışmalarının yapılaması öngörülüyor.  ÇATOD Başkan yardımcısı ÇTSO meclis üyesi Armağan Aydeger katılımcılara Troia 2018yılı hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Troia’nın dünyaca bilinen çok önemli bir kültürel marka olduğuna dikkat çekti.  Aydeğer,” “Troia 2018 yılı ile birlikte Türkiye turizminin canlandırılması, ziyaretçi sayılarında önemli bir artış sağlanması ve ülke imajının güçlendirilmesi, Troia Müzesi'nin Uluslararası Ölçekte Güçlü Lansmanı ve ilgili çevrelerde heyecan yaratılması ,Troia’nın marka Değeri İle Çanakkale bölgesinin stratejik bir turizm destinasyonu haline gelmesi, bölgenin sunduğu kültürel ve turistik değerlerin bilinirliliğinin arttırılması ve küresel ölçekte bir turizm atılımı gerçekleştirilmesi  amaçlanıyor” diye konuştu.

Troia bizim için herhangi bir değer değil!

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan toplantıda yaptığı konuşmada önümüzdeki günlerde yapılacak olan Berlin Fuarı'nda, Türkiye standının  önemli bir bölümünün Troia 2018 için ayrılacağını söyledi. Turan, “ Kültür Bakanı ve Başbakanımızla görüşmelerimiz nihayetinde bu konuya destek olacaklarını söylediler. Troia bizim için herhangi bir değer değil. Dünyanın değişik kentlerine gittiğimizde Çanakkale kadar Troia'nın, Troia kadar da Çanakkale'nin kıymetli olduğunu görüyoruz. Çanakkale savaşlarındaki tarihimiz yüz yılın hatırası ama Troia bin yılların hatırası. O yüzden Fatih Sultan Mehmet'ten Homeros'un İlyada'sına kadar, Mustafa Kemal'den bugünkü hatıralara kadar herkesin gündeminde olmuş özel bir yerden bahsediyoruz. Troia'ya ne kadar emek versek, karşılığı olmaz diye düşünüyorum. Troia'ya verilen emeğin ülkemize, dünya kültür mirasına çok büyük katkı vereceğini düşünüyorum" dedi.

Troia 2018 yılı için ne dediler?

Çanakkale Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Engin: “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak görevimiz gereği biz bu işe başımızı koyuyoruz. Sizlerin de parmaklarınızı uzatmanızı istedik. Hepinize verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyoruz”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy : “2018 yılının Troia yılı olması çok önemli. Çanakkale bizim birleştiğimiz yerdir. Bu ülkenin beraberliğinin korunduğu kürdüyle, lazıyla, çerkeziyle hepsi ile ortak beraber yattığımız yerdir. Bizim için Çanakkale, geçilmezliğini ispat eden bir yerdir. Yeni köprü ile Asya ile Avrupa Çanakkale’de birbirine bağlanacak. Bütün katılımcılar ile burada bir amaç için bir arada olmak bizi son derece mutlu etmiştir. Biz her zaman Çanakkale’nin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Troia 2018 yılını sonuna kadar destekliyoruz”

Türkiye Otelciler Birliği TÜROB Başkanı Timur Bayındır: “ Ben yıllardır söylüyorum. Deniz, kum güneşin modası geçer tarih ve kültürün modası hiçbir zaman geçmez. Mısır’da piramitler var. Yıllar yıllar önce yapılmış, hala bütün filmler onun adına çekiliyor, hala bütün konuşmalar orda ve onlar pazarlamaya çıktığı zaman bizden çok daha etkili oluyorlar. Demek ki Çanakkale’deki Troia bizim elimizdeki bir değer. Troia 2018 yılı için bizde büyük bir memnuniyetle katkıda bulunmak isteriz.”

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik Otelciler Derneği ETİK Başkanı Mehmet İşler : “Turizmi çeşitlendirmemiz lazım.  Çanakkale’de ki değerlere istinaden 2018 yılının Troia yılı olması fevkalade bir durumdur. Troia 2018 yılını destekliyoruz”

TÜRSAB Yurtdışı İlişkiler Koordinatörü Hüseyin Baraner: “40 yıldır yurt dışı piyasalarda uğraşıyoruz ve koşturuyoruz. Bu işe gönül verenler dünyada ilk üçe giren ana konudan birisini yeniden canlandırıp bizim önümüze koydular. Bu anlamda çok mutluyum. Türkiye’miz ve özellikle Anadolu’muzun esas değeri kültürel miraslardır. Dünya da Türkiye’de otele artık doydu.  Artık yeniden kültürü ön plana çıkarmamız lazım. Anadolu topraklarında bu kültür ile yüzlerce konu bulabiliriz. Troia 2018’i çok iyi pazarlarsak dünyada ülkemizin önünü de açmış oluruz”

Güney Marmara Turistik Otelciler Derneği GÜMTOB Başkanı Haluk Ulusoy: “Güney Marmara dediğiniz zaman yalnız Çanakkale, Balıkesir, Bursa gibi şehirler akla gelmemeli. Bunun Eskişehir’e kadar yolu var. Buraya gelen grupların, turistlerin bize nereye gidebiliriz diye sorduklarında önceliğimiz Çanakkale oluyor. Niçin Çanakkale? Çünkü Troia var. Bölgemize çok önemli bir değer kazandıracak olan ve bu planlamayı yapan arkadaşlarımıza ve sayın vekilimize çok teşekkür ediyorum”

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı A. Zeki Apalı: “Uluslararası anlamda ülkesel tanıtımdan ziyade daha çok yerel tanıtımların ağırlık kazandığı bu dönemde Toia 2018’i çok yerinde bir uygulama olarak görüyorum. Rehberler olarak gerek Çanakkale Rehberler Odası olarak gerekse de bütün Türkiye’de bu konunun destekçisi olacağız.  Bununla birlikte gelişecek eğitim, bilinçlendirme programlarında da üzerimize düşen ne varsa yapacağız”