Turizm sektöründe “İz Bırakan İsimler” Rahmetle anılıyor

Türk Turizminin Duayen İsmi İnci Pirinçcioğlu Vefatının 18. Yılında TÜRSAB Genel Merkezi’nde Anıldı

19 Aralık 09:50

TOURISM EXCLUSIVE

Türkiye’nin ilk rehberi, Türk ve dünya turizminin önemli ismi İnci Pirinçcioğlu, aramızdan ayrılışının 18. yılında, TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı.Törene Pirinçcioğlu’nun çocukları TURSAV Genel Sekreteri Ceylan Pirinçcioğlu ile Yasemin Pirinçcioğlu’nun yanı sıra TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Rehberler Odası Başkan Vekili Esmeray Akar, TURSAV Başkan Yardımcısı Yusuf Yazıcı ve TURSAV Üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı.

İnci Pirinçcioğlu’nu anlatan bir filmle başlayan anma töreninin sunumu oğlu Ceylan Pirinçcioğlu yaptı. Pirinçcioğlu ailesi gösterdikleri vefa nedeniyle törene ev sahipliği yapan TÜRSAB’a ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya’ya teşekkür etti.

Mesleğe İnci Pirinçcioğlu ile adım attığını söyleyen TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş; “İnci Hanım Türk turizminin ilk taşlarını koyan, bana mesleğimi ve hayatı öğreten çok değerli bir isimdi. Kendisine ve eşi Fethi Bey’e çok şey borçluyum. Hayatımın 10 yılını onlarla geçirdim. Eğer bu meslekte bir yerlere gelebildiysem bu onların sayesinde oldu. İkisi de ülkelerine hizmet aşkıyla dolu olan çok değerli isimlerdi. Bugünlere kolay gelinmedi. Türkiye’de kongre turizmi konuşuluyorsa bu İnci Hanım ve Fethi Bey’in çabaları oldu” diye konuştu.

“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İSİMLERİ RAHMETLE ANMAYA HAYATTAYKEN DE ONLARA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; “Bugün burada Türkiye’nin ilk turizm rehberi, ülkemizi dünyaya tanıtmak için kültür ve tanıtım köprüleri kurmuş, kongre turizminin standartlarının belirlenmesinde önemli rol oynamış ve birçok ilke imza atmış turizm duayeni İnci Hanım’ı anmak için bir aradayız. İnci Pirinçcioğlu’nun sektörümüzün gelişimi adına yaptıklarının hala hatırlanması aslında ne kadar kıymetli bir iş yaptığımızı ortaya koyuyor. Bizler turizm sektörünün duayen isimlerinin bıraktığı mirası yaşatmak ve ülkemizi turizmde dünya markası haline getirmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Birliğimiz bundan böyle geçmişine sahip çıkmaya devam edecek. Sektörümüzde iz bırakan isimleri hep rahmetle anacağız, hayattayken de onlara hak ettiği değeri göstererek sahip çıkacağız. Çünkü geçmişimize sahip çıkmazsak geleceğimizi güzel inşa etmemiz mümkün olmaz” dedi.Törende katılımcılara İnci Pirinçcioğlu’nun hayata veda etmeden önce kaleme aldığı “İnci” adlı kitap hediye edildi.