Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu Başkanı Sedat Simavi adına düzenlenen törenle  Ödüller,   The Marmara Taksim İstanbul’da sahiplerini buldu

12 Aralık 18:22

TOURISM EXCLUSIVE

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri  gecesinde Sunuculuğunu  üstlenen Gökmen Karadağ, salondaki konuklara Atatürk ve  Silah arkadaşlarıyla haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen gazeteciler anısına yapılan saygı duruşuyla başlandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Turgay Olcayto’nun Sedat Simavi Ödülleri Töreni açılış törenindeki konuşmasında kurucu başkan Sedat Simavi’nin Cemiyete bıraktığı sorumluluğa dikkat çekerek sözlerine devam etti. TGC Başkanı Turgay Olcayto, basında  düşünce ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını, tutuklu gazeteci ve yazarların serbest bırakılmasını istedi. Gazeteci zor durumda kalabilir.  Ama Sedat Simavi “Kalemini gerekirse kır ama satma” demiştir. Bugünkü gazeteciliğe bakınca doğrusu Sedat Simavi’yi bir kez daha minnetle anıyoruz. Çok önceden bugünkü gazeteciliğin geldiği durumu görmüştür. Bugün arkadaşlarını ihbar eden, küçük ya da büyük çıkarlar için arkadaşlarını harcayan, cezaevindeki arkadaşlarına “OH ÇEKEN” bir grup insan var. Bunlar kendilerine gazeteci diyorlar.  

"CEZAEVİNDE 140 GAZETECİ VAR" 

Cezaevinde 140 gazeteci olduğunu belirten Olcayto, Bu arkadaşlarımızı cemiyet olarak ziyaret etmeye çalışıyoruz. Ahmet Şık’ı da, Ali Bulaç’ı da ziyaret ettik. Özgür Gündem’den İnan Kızılkaya’yı da ziyaret ettik. Cezaevindeki meslektaşlarımız ziyaretlerimiz sırasında birbirlerine selam gönderiyorlar" dedi. Gazetecilerin cezaevindeki dayanışmalarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Turgay Olcayto, İçeride dayanışmayı sağlıyoruz. "Biz o dayanışmayı dışarıda gösterelim istiyoruz ama bunu sağlayamıyoruz. Gazetecilikte nefret dili haberciliğinden vazgeçelim. Türkiye basın özgürlüğünden, halkın haber alma ve doğruyu öğrenme hakkından yoksun bırakılmamalı, bu utançtan kurtulmalı. Gergin bir topluluk olduk. Medyanın da bu gerginliğe olumsuz katkısı var. Siyasetçilerin dili de nefret dili. Bu kavga içinde toplumun sağlıklı hareket edebilmesi mümkün değil. Umarım bunları kısa zamanda atlatırız. Umudumuzu yitirmiyoruz, mücadeleyi de bırakmıyoruz. Sedat Simavi bize “DİK DURUN” demişti biz de dik durmaya çalışıyoruz" diyerek sözlerini bitirdi.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2017 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları 11 Aralık Pazartesi günü düzenlenen törenle The Marmara Taksim İstanbul’da ödüllerini aldı. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2017 Sedat Simavi Ödülleri’nde ”Dokuz dalda 14 kişi Ödül aldı. 41 yıldan bu yana  devam eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi ödülleri; gazetecilik, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında verildi. Bu yıl RADYO kategorisinde ödül verilmedi.

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ CUMHURİYET’TEN AYKUT KÜÇÜKKAYA’NIN OLDU

 Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Gazetesi’nde 29 Haziran – 14 Ağustos 2017 tarihleri arasında yayınlanan “İSPARK’ta  Fiş Vurgunu” başlıklı seri haberleri nedeniyle ödül aldı. Ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi.  

TELEVİZYON  HABER ÖDÜLÜ FOX TV’YE VERİLDİ

 Fox TV'de 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Cumhurbaşkanı'na Şarjörsüz Güvenlik Önlemi” adlı haberleri nedeniyle kameraman Mustafa Soybaş ve muhabir Gülşah İnce Birsen ödül aldı. Ödülü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu birlikte verdi.

TV BELGESEL ÖDÜLÜ NEŞE SARISOY KARATAY’A VERİLDİ

TRT Televizyonu Belgesel Kanalında  26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan “Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar” adlı belgesel programı nedeniyle ödüle layık görülen Neşe Sarısoy Karatay, ödülünü Belma Simavi’nin elinden aldı.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ YENİÇAĞ GAZETESİ’NDEN EMRE ULAŞ’A VERİLDİ

Yeniçağ Gazetesi'nde yayınlanan “Cilalı Taş Devri” isimli köşesinde çizdiği karikatürleri nedeniyle Emre Ulaş ödül aldı. Emre Ulaş’a ödülünü Seçici Kurul Başkanı Piyale Madra verdi.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ’NÜ CEVAT ÇAPAN ALDI

 “Son Duraktan Bir Önce” adlı şiir kitabı nedeniyle edebiyat ödülünü seçici kurul Cevat Çapan’a verdi.  Ödülü Seçici Kurul Başkanı Doğan Hızlan takdim etti.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ KADINSIZ KENTLER İSİMLİ ESERE VERİLDİ

Prof. Dr. Gülay Günlük Şenesen, Doç. Dr Yelda Yücel, Doç. Dr. Ayşegül Yakar Önal, Doç. Dr, Nuray Ergüneş, Doç. Dr. Burcu Yakut Çakar, 'Kadınsız Kentler; Toplumsal Cinsiyet Açısından Belediyelerin Politika ve Bütçeleri' adlı eserleri nedeniyle ödüllendirildi. Ödülü Seçici Kurul üyesi Prof. Dr. İlter Turan verdi.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ DOÇ. DR. HALDUN SEVİNÇLİ’YE VERİLDİ

 Fen Bilimleri dalında Grup-VA Elementlerinin Altıgen Örgülerinde Kuartik Dispersiyon, Güçlü Tekillik, Manyetik Kararsızlık ve Benzersiz Termoelektrik Özellikler' adlı eseri nedeniyle Doç.Dr. Hâldun Sevinçli ödüllendirildi. Ödülü Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Yücel Yılmaz sundu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ PROF. DR. VASIF HASIRCI’NIN OLDU

 Prof. Dr. Vasıf Hasırcı  'Daha İyi Polimerik İmplantlar İçin Mikro ve Nano-Düzeyde Değiştirilmiş Yüzeyler' başlıklı çalışması nedeniyle ödüllendirildi. Ödülü Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu verdi.

SPOR ÖDÜLÜ RAMİL GULİYEV’E VERİLDİ 

“Atletizmde (erkekler 200 metrede) Dünya Şampiyonu” olması nedeniyle bu yıl Ramil Guliyev’e ödül verildi. Ramil Guliyev’in videosu salondaki konuklara izletildi.

Ödüle layık görülen  Ramil Guliyev’iN yarış performansını izleyen konuklar bir kez daha heyecanlandı. 

Ödülü kampta olduğu için Ramil Guliyev’in yerine Fenerbahçe Spor Kulübü Atletizm Şubesi Sorumlusu Gürsel Özyurt TFF Onursal Başkanı ve UEFA eski Asbaşkanı  Şenes Erzik’in elinden aldı.