Türkiye Olarak Bisikleti Bildiğimizi Göstermeliyiz

Boost Sport Kurucusu Kerim Sükan, bisiklet turizmini aynı zamanda deniz ve kültür turizmi ile birleştirerek, bisiklet turizminde daha hızlı yol alınabileceğini belirtti

8 Nisan 05:16

TOURISM EXCLUSIVE

Yaklaşık 52 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip bisiklet turizmini değerlendiren Boost Sport Kurucusu Kerim Sükan, bisiklet turizmini aynı zamanda deniz ve kültür turizmi ile birleştirerek, bisiklet turizminde daha hızlı yol alınabileceğini belirtti.

Bisiklet turizminin Avrupa’da 52 milyar Euro’luk bir potansiyeli olduğunu belirten Boost Sport Kurucusu Kerim Sükan, “Hedefimiz amatör bisiklet turizminde tercih edilen ülkeler arasında olmak olmalı. İlk aşamada bisiklet turizmini deniz ve kültür turizmi ile birleştirerek, bisiklet kültüründeki eksikliğimizi bir nebze kapatabiliriz. Stratejimiz, bir yandan ülkemizin çekici avantajlarını kullanarak bisiklet turizminin dikkatini çekmek, diğer taraftan da bisikleti bildiğimizi gösteren detaylı düşünülmüş organizasyonlarla gelen turistlerin tekrar gelmek isteyecekleri bir deneyim sunabilmek olmalı. Uzun vadede ise konuyu bisiklet turizminden pay almak olarak değil, bisiklet kültürü olan bir ülkenin turizmini artırmak olarak konumlamalı.” dedi.

Türkiye’de keyifle bisiklete bindiğimizi göstermemiz gerekir

Bisiklet sporu her dayanıklılık sporu gibi devamlılık gerektirir. Hayatında düzenli bisiklete yer açan insanlar, iş ve özel hayatlarını da buna göre şekillendirirler. Turizmi besleyen bu kitle, 35 yaş ortalamasında bisikletine bütçe ayıran, hobisine sahip çıkan, özenen bir kitledir. Başka bir ülkede bisiklete binmek için tercihi bisikleti bilen bölgelerden ve bilen kişilerle birlikte olmaktan yana olacaktır. Sadece coğrafyaya gelen kitle alırsak pastayı ciddi anlamda küçültmüş oluruz. 

Türkiye olarak bu işi bildiğimizi, kendi coğrafyamızda keyifle bisiklete bindiğimizi göstermemiz, paylaşmamız gerekir. Bunun için de öncelikle kendi nüfusumuzda bisikleti özendirmeli ve sevenini çoğaltmamız lazım. Politika olarak bu sporu desteklememiz ve ekonomisinin gelişmesine imkan sağlamalıyız. Biz Boostcamp ile 4 yıldır ülkemizin farklı coğrafyalarında bisiklet kampları/tatilleri organize ediyoruz ve gerek yurtiçi gerekse yurtdışından ilgiyle karşılaşıyoruz. Bu sene ilk defa Türkiye’de adını bisiklet yarışlarının en zor etabı olan “Queen - Kraliçe” den alan “Santini Queens of The Aegean Boostrace” bisiklet yarışını 29 Mayıs’ta Marmaris’te gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.